Wirówka do sałaty? Nie, kosmiczna stacja przyszłości Airbus LOOP

Karolina Majchrzak

Karolina Majchrzak

Aktualizacja

Europejski gigant lotniczy zaprezentował nową koncepcję stacji kosmicznej, która będzie bardziej przestronna i komfortowa niż istniejące rozwiązania. Czy to wystarczy, żeby zająć miejsce Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Airbus LOOP, czyli lepsza wersja ISS
Airbus LOOP, czyli lepsza wersja ISSAirbusmateriały prasowe

ISS to przeszłość. Nadlatuje Airbus LOOP

Astronauci żyją i pracują na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od 2000 roku, chociaż cykl jej życia był zaplanowany na 15 lat - oznacza to, że nieuchronnie zbliżamy się do momentu, w którym jej deorbitacja i zamiana na "lepszy" model będzie konieczna (nastąpi to najpewniej przed końcem dekady).

Airbus chce wykorzystać tę okazję, by poprawić warunki panujące w kosmicznym domu, którym może zostać jego stacja o nazwie LOOP - jak wynika ze strony producenta, mamy tu do czynienia z wielofunkcyjnym modułem orbitalnym, który może być częścią post-ISS czy innej infrastruktury kosmicznej.

I choć w ostatnich latach coraz częściej słyszymy też o turystyce kosmicznej i pierwszych orbitalnych hotelach, więc niewykluczone jest i takie zastosowanie, to w pierwszej kolejności Airbus skupia się na komercyjnych i instytucjonalnych laboratoriach kosmicznych.

Opiera się na wszystkim, czego nauczyliśmy się przez dziesięciolecia i w pełni wykorzystuje potencjał technologii jutra - czytamy na stronie projektu.

LOOP, czyli lepsza wersja ISS

Jego zdaniem LOOP będzie miał kluczowe znaczenie dla wspierania ludzkości w przyszłych przedsięwzięciach kosmicznych, takich jak długoterminowe misje księżycowe, marsjańskie i inne na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Jak informuje serwis Space.Com, może też zapewnić więcej przestrzeni do życia i pracy, więc będzie bardziej komfortowy niż ISS - niemniej na stałe pomieści tylko 4 astronautów, z opcją tymczasowego "noclegu" dla ośmiu.

Airbus LOOP ma trzy konfigurowalne pokłady, mieszczące sekcję mieszkalną, naukową i wirówkę (wytwarza sztuczną grawitację, więc mieszkańcy mogą tam chwilowo odpocząć od warunków zerowej grawitacji) - wszystkie połączone za pomocą tunelu, który jest z kolei zintegrowany z innowacyjną szklarnią.

Airbus LOOP został zaprojektowany tak, aby długoterminowe pobyty w kosmosie były wygodne i przyjemne dla jego mieszkańców, a jednocześnie wspierał wydajne i zrównoważone operacje
wyjaśnia Airbus.
Rubin „Estrela de Fura”. Rusza w tournée po świecieINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas