Znajdź Międzynarodową Stację Kosmiczną dzięki nowej aplikacji od NASA

NASA udostępniła w czwartek nową aplikację Spot the Station dostępną na Androida i iOS. Teraz możemy śledzić każdy przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską, a nawet dostaniemy powiadomienie, jeżeli ISS będzie widoczna z naszej lokalizacji. Co więcej, NASA w ramach walki z depresją i osamotnieniem astronautów wysyła na ISS zestawy VR.

Teraz możesz śledzić przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jeszcze wygodniej
Teraz możesz śledzić przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jeszcze wygodniej Spot the Station/NASA123RF/PICSEL

Kiedy ISS nad Polską? Jest nowa aplikacja do śledzenia przelotów

Wszyscy fani obserwacji astronomicznych wyczekują każdego lotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z wytęsknieniem. ISS okrąża Ziemię 16 razy dziennie, co za tym idzie, w pewnym momencie przelatuje również nad nami. Mimo że znajduje się na wysokości 400 kilometrów, to jest świetnie widoczna dzięki odbijającemu się od jej paneli słonecznych światłu. Trzeba jedynie wiedzieć, kiedy jej wypatrywać.  

Do tej pory mieliśmy do dyspozycji stronę internetową, na której sprawdzić można było aktualne położenie ISS. Jednak nowa aplikacja jest o wiele wygodniejszym narzędziem do śledzenia ruchu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Tak wygląda interfejs aplikacji do śledzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej materiał zewnętrzny

Spot the Station to darmowa aplikacja, która oferuje nam kilka ciekawych funkcji. Dostępna jest na systemy Android i iOS. Przede wszystkim możemy ustawić powiadomienia, gdy ISS będzie się zbliżała do naszego miejsca zamieszkania. Możemy udostępnić również naszą lokalizację dla większej dokładności.

Interfejs rozszerzonej rzeczywistości ułatwia użytkownikom znalezienie ISS i w czasie rzeczywistym wyświetla jej aktualne położenie wraz z orbitą, po której aktualnie się porusza. Dla prawdziwych fanów astronomii aplikacja posiada funkcję robienia i udostępniania zdjęć z przelotu. Natomiast data wyświetlana u góry ekranu pokazuje, kiedy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna z obszaru, na którym się znajdujesz.

Nawet po 23 latach nieprzerwanej obecności ludzi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zobaczenie tej stacji, kiedy spojrzysz w górę, w odpowiednim momencie, jest niezwykle ekscytujące. Laboratorium na orbicie, które nadal zapewnia ludzkości tak wiele wyjątkowych, namacalnych korzyści, naprawdę nie jest tak daleko poza zasięgiem.
Powiedziała Robyn Gatens, dyrektor ISS, w wiadomości zapowiadającej nową aplikację.

Zestawy VR w walce z samotnością astronautów

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej muszą borykać się z wieloma niedogodnościami i brakami. Jednak największą obawę dla NASA stanowi ich zdrowie psychiczne, a zwłaszcza poczucie osamotnienia we wszechogarniającej ciemności i pustce przestrzeni kosmicznej.  

Astronauci mają co prawda siebie nawzajem, jednak nie zastąpi to intymnych kontaktów i relacji, jakie budujemy z rodziną czy partnerem. NASA chce, aby zestawy VR pozwoliły astronautom na chwilę zapomnieć, gdzie się znajdują i przypomnieć im o pięknie świata, jakie czeka na nich po powrocie z misji.

Firmy XRHealth oraz Nord Space w ramach współpracy z NASA mają dostarczyć na ISS zestawy słuchawkowe HTC VIVE Focus 3. Unikalne oprogramowanie zestawów zostało zaprojektowane w taki sposób, by zaspokoić potrzeby psychiczne astronautów. Na ISS astronauci mają dostęp do internetu o prędkości 600 megabitów na sekundę, co pozwoli na obsługę nawet bardzo wymagającej aplikacji VR.

Nie mają one służyć do gry, choć to nie głupi pomysł przyznają twórcy, tylko do wyświetlania przyjemnych obrazów i miejsc kojarzących się pozytywnie. Astronauci są często izolowani na całe miesiące, a nawet lata, co za tym idzie, brakuje im przeżyć związanych z czymś innym niż misja kosmiczna.

Zestawy wyposażone zostały również w technologię śledzenia i czujniki monitorujące wzrok, aby lepiej oceniać stan psychiczny astronautów. Czujniki połączono z oprogramowaniem, które ma „utrzymywać zdrowie psychiczne podczas przebywania na orbicie”.

"Wydarzenia": W Katowicach jest testowany autonomiczny autobusPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas