Zobacz dekady aktywności Słońca na niesamowitym timelapsie od NASA [FILM]

Amerykańska Agencja Kosmiczna przygotowała piękny film z okazji 25. rocznicy rozpoczęcia jednej z najważniejszych misji badań Słońca. Dzięki sondzie SOHO, poszerzyliśmy horyzonty wiedzy na temat tej gwiazdy.

Zobacz dekady aktywności Słońca na niesamowitym timelapsie od NASA [FILM]
Zobacz dekady aktywności Słońca na niesamowitym timelapsie od NASA [FILM]Geekweek - import

Na materiale filmowym, który trwa 47 minut, możemy zobaczyć aktywność naszej dziennej gwiazdy na przestrzeni aż 22 lat, czyli pomiędzy 1998 a 2020 rokiem. Warto poświęcić ten czas na obejrzenie go od początku do końca, ponieważ przez te wszystkie lata na Słońcu doszło do mnóstwa fascynujących, ale i jednocześnie groźnych zjawisk, które wstrząsnęły ludzkością.

Mowa tutaj nie tylko przelotach/uderzeniach komet (Lovejoy czy ISON), ale przede wszystkim o pojawieniu się potężnych plam i gigantycznych wyrzutach materii, które zapisały się na kartach historii badań tej gwiazdy. Jeden z nich nie był skierowany w naszą planetę, ale gdyby tak się stało, to mogłoby się to dla nas skończyć tragicznie. Obecnie Słońce weszło już nowy 25. cykl aktywności. Naukowcy prognozują, że nie będzie on obfitował dużymi ilościami plam i eksplozjami materii.

Sonda SOHO zakończy swój żywot w 2025 roku. Zadaniem obserwacji Słońca i prognozowaniem kosmicznej pogody zajmą się o wiele bardziej zaawansowane sondy. Jednak to właśnie dzięki SOHO, jak nigdy dotąd w historii, poznaliśmy kilka skrywanych przez Słońce tajemnic. Pozwolą nam one lepiej zabezpieczyć się na wypadek zbliżającego się wielkimi krokami słonecznego kataklizmu.

Odkrycia dokonane za pomocą SOHO pomogą astronomom również lepiej zrozumieć proces formowania się naszej dziennej gwiazdy i jej wpływ na historię tworzenia się planet Układu Słonecznego (oraz egzoplanet), w tym Ziemi, a także prześledzić perypetie rozkwitających na niej różnych form życia. Słońce nie jest zdolne do wygenerowania takich potężnych rozbłysków, a gdyby tak było, to nawet byśmy się o tym nie dowiedzieli, bo zwyczajnie żadne organizmy biologiczne nie przetrwałyby takich ekstremalnych zjawisk.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/SOHO / Fot. NASA/SOHO

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas