Zobaczcie drugi w historii pomyślny lot potężnej rakiety Falcon Heavy od SpaceX
Zeszłej nocy w końcu odbył się kilkukrotnie przekładany start najpotężniejszej rakiety obecnie wykorzystywanej w prywatnym sektorze przemysłu kosmicznego z misją Arabsat 6A. Zobaczcie cały ten piękny lot na filmie.
Drugi w historii i pierwszy z misją komercyjną lot odbył się za pomocą dwóch bocznych boosterów w najnowszej wersji Block 5, czyli w pełni odzyskiwanych, co docelowo będzie miało znaczący wpływ na obniżenie kosztów przyszłych misji kosmicznych realizowanych przez SpaceX.
Inżynierowie z firmy Elona Muska, podobnie jak w przypadku pierwszego lotu tej rakiety, przygotowali i w perfekcyjny sposób przeprowadzili start rakiety z platformy startowej LC-39A na przylądku Canaveral i lądowanie bocznych stopni na Landing Zone 1 i Landing Zone 2 na przylądku oraz środkowego na autonomicznej barce o nazwie OCISLY, która pływała 1000 kilometrów od lądu po wodach Oceanu Atlantyckiego.
Misja zjawiskowej rakiety Falcon Heavy polegała na wyniesieniu na orbitę geostacjonarną ważącego ok. 6 ton satelity komunikacyjnego o nazwie Arabsat 6A, który został zbudowany przez koncern Lockheed Martin dla saudyjskiej firmy telekomunikacyjnej Arabsat. Satelita ma służyć klientowi przez co najmniej 15 lat.
Test statyczny FH odbył się pod koniec marca, ale problemy z samą rakietą i niekorzystne warunki pogodowe sprawiły, że start był kilka razy przekładany w obawie o nieudany przebieg misji. Ostatecznie jednak wszystko się udało. Druga pomyślna misja Falcona Heavy i pierwsza komercyjna, utorowała drogę do regularnego wynoszenia ładunków na ziemską orbitę i pozwoli teraz SpaceX na podpisanie lukratywnych kontraktów z rządem na realizację misji związanych z bezpieczeństwem narodowym.
Trzymajmy więc kciuki za firmę Elona Muska i jej zdolnych inżynierów, bo im więcej będą mieli na swoim koncie sukcesów i przekonają do siebie klientów, to tym szybciej znajdą się pieniądze na loty na Księżyc i Marsa. Tymczasem obejrzyjcie cały przebieg tej pięknej i historycznej misji na powyższych materiałach filmowych.
Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX/SpaceNews / Fot. SpaceX