Zobaczcie spektakularny film z momentu lądowania nowego łazika na Marsie [FILM]

NASA tak jak zapowiadała, tak właśnie dotrzymała słowa i opublikowała niesamowity film, na którym możemy zobaczyć moment lądowania łazika na Marsie. Ujęcia pochodzą z łazika i plecaka odrzutowego.

Zobaczcie spektakularny film z momentu lądowania nowego łazika na Marsie [FILM]
Zobaczcie spektakularny film z momentu lądowania nowego łazika na Marsie [FILM]Geekweek

To nie jest animacja, ani żadne science-fiction, chociaż oglądając ten film można tak pomyśleć. Trzeba przyznać, że NASA potrafi zaskoczyć fanów eksploracji kosmosu. Jeszcze nigdy w historii nie mogliśmy zobaczyć tak rewelacyjnego filmu z powierzchni Czerwonej Planety. Zdjęcia i panoramy zachwycają, ale film, i to w kolorze, to jest dopiero coś!

Chyba możemy wybaczyć agencji opóźnienie w publikacji obrazów RAW. Film pokazuje o wiele większą i ciekawszą perspektywę nie tylko na sam obszar lądowania, ale na dużą część krateru Jezero. Materiał rozpoczyna się w chwili odłączenia się spodu kapsuły, przez uruchomienie spadochronu i odpalenie silników, aż po ustawienie łazika wraz z dronem na powierzchni przez plecak odrzutowy EDL i jego odlot w bezpieczne miejsce.

NASA chwali się, że jej technologie pozwoliły wyhamować kapsułę w atmosferze z prędkości 20 tysięcy km/h do zera za pomocą jednego spadochronu i plecaka odrzutowego. Film powstał z kilkudziesięciu tysięcy połączonych ze sobą obrazów o łącznej wadze ok. 30 GB. NASA narobiła nam ochoty na więcej świetnych zdjęć z Marsa. Możemy na nie liczyć już w najbliższych dniach. Według inżynierów, obrazy z poprzednich łazików nie będą się do nich umywać pod żadnym względem.

Łazik Perseverance został wyposażony w 23 najróżniejsze kamery. Najważniejszą z nich jest umiejscowiona na maszcie kamera Supercam. To dzięki niej mamy zobaczyć powierzchnię Czerwonej Planety w niesamowitych szczegółach. Robot posiada również znacznie ulepszone systemu komunikacji, dzięki czemu obrazy mają szybciej trafiać na Ziemię, a także oferować o wiele większą rozdzielczość. Czekamy na pierwsze efekt.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas