Męskie grillowanie: Wątróbka w ziołach

Podroby w Polsce zyskują drugą młodość. Zapomniane składniki wracają na stoły i stają się coraz modniejsze. Polska kuchnia jest pełna przepisów na niezwykłe potrawy z podrobów.

boczek
boczek123RF/PICSEL
Grillowana wątróbka zawinięta w boczek123RF/PICSEL

Jeśli zaczynamy grillowanie, powinniśmy przede wszystkim myśleć o najlepszej jakości mięsie. Z tego nie można rezygnować, gdyż większość smaku potrawy pochodzi właśnie od mięsa. Przyprawy mają jedynie za zadanie podkreślić jego smak.

Jeżeli to możliwe, należy unikać solenia mięs, w zamian można użyć ziół.

I rzecz najważniejsza: powolne, długie i dokładne pieczenie jest zawsze lepsze niż pieczenie na bardzo silnym i gwałtownym ogniu. Przy grillu nie należy się spieszyć. Wówczas mięsa będą soczyste i aromatyczne. Jeśli zaczynamy grillowanie powinniśmy przede wszystkim myśleć o najlepszej jakości mięsie. Z tego nie można rezygnować, gdyż większość smaku potrawy pochodzi właśnie od mięsa. Przyprawy mają jedynie za zadanie podkreślić jego smak.

Jednak najważniejsze i tak pozostaje przygotowanie mięsa w sposób, który zadowoli każde podniebienie.

Podroby

Jeszcze pod koniec XX wieku polska kuchnia nie istniała bez podrobów. Nasze babcie i mamy znały setki sposobów na ich przygotowanie. Potem nagle zaczęły znikać z naszych jadłospisów. Ich miejsce zajęły owoce morza, polędwice, pieczenie.

Na szczęście po wielu latach zaczęły powracać do łask i dziś w wielu restauracjach serwowane są jako wykwintne dania. W Rosji podroby są nadal bardzo popularne i można je dostać właściwie w każdym sklepie mięsnym. W Polsce niestety trzeba się nachodzić, aby znaleźć odpowiednie mięso. Tak jest z wyśmienitymi świńskimi uszami, odpowiedniej jakości żołądkami, czy wątróbką, którą dziś proponujemy.

Składniki:500 gramów wątróbki wołowej400 gramów boczku wędzonego w grubszych plastrachkilka gałązek świeżej szałwii, tymianku i miętysól i pieprz1 średniej wielkości czerwona cebula10 ml octu winnego15 ml melasy buraczanejPrzygotowanie:Cebulę kroimy drobno, doprawiamy solą i winnym octem. Odstawiamy na 2 godziny.

Wątróbkę kroimy w plastry i lekko pieprzymy. Na każdą plaster kładziemy zioła i owijamy boczkiem.

Na gorący ruszt układamy wątróbki. Pieczemy z obydwu stron po 4 minuty, a następnie ruszt przykrywamy przykrywką lub aluminiową folią i czekamy ok 10 minut.

Przerzucamy na półmisek i obkładamy zamarynowaną wcześniej cebulą.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas