5 rzeczy, o których musisz pamiętać przed powrotem na stok
Sezon narciarski w pełni. Zanim jednak wyciągniemy zakurzone narty, warto przypomnieć sobie o kilku elementach. O czym musimy pamiętać przed wejściem na stok opowiedział Michał Tkaczyk, instruktor Szkoły Narciarskiej Dwie Doliny w Beskidzie Sądeckim.
Jakie ćwiczenia wykonywać w domu, aby przygotować organizm na wysiłek na stoku?
- Należy zwiększyć wytrzymałość oraz siłę trzech partii mięśni. Przede wszystkim bardzo ważne są mięśnie nóg, ale należy również pamiętać o obręczy barkowej oraz mięśniach brzucha. Najbardziej popularne ćwiczenia to: tradycyjne przysiady, przysiady z obciążeniem, przysiad przy ścianie, jazda na rowerze, bieganie, ćwiczenia rozciągające ścięgna czy pompki. Te ćwiczenia zalecane są dzieciom i dorosłym. Można z powodzeniem wykonywać je wspólnie.
Jakie błędy najczęściej popełniają początkowi narciarze i co robić, aby pozbyć się złych nawyków na stoku?
- Najczęstszym błędem jest jeżdżenie na nartach czy desce bez rozgrzewki. Niedostosowanie prędkości do umiejętności oraz przede wszystkim brawura! Bardzo istotną sprawa jest to, aby zaczynać naukę na nartach czy desce z instruktorem w licencjonowanej szkole narciarskiej, wtedy unikniemy uczenia się złych nawyków, które w późniejszym czasie ciężko wyeliminować.
Pocieszające jest to, że coraz więcej osób decyduje się na doskonalenie w wieku dorosłym, niestety nauka trwa wtedy dwa razy dłużej i trudniej jest oduczyć się złych nawyków i nauczyć poprawnej techniki. Dlatego warto właśnie zaczynać od lekcji z instruktorem, na początek wystarczy 5 do 6 h. Pamiętajmy, że dobry nawyk tak samo jak i ten zły zostaje nam w pamięci mięśniowej często na całe życie.
Jak bezpiecznie jeździć? O czym musimy pamiętać, aby nie zrobić szkody sobie i innym?
- Pierwsza sprawa rozgrzewka, odpowiedni dobór sprzętu dostosowany do umiejętności a nie do np. grubości portfela, odpowiedni ubiór, oczywiście kask, czapka, kominiarka, rękawiczki, gogle, bielizna termoaktywna, kosmetyki na mróz. Pamiętajmy, że na stoku nigdy nie jesteśmy sami, panujmy nad prędkością, unikajmy brawury. Zawsze trzeba dopasować prędkość do umiejętności, rodzaju trasy zjazdowej czy pogody.
Należy mieć wzgląd na innych narciarzy, na stoku nigdy nie jesteśmy sami. W razie wypadku lub każdej innej kolizji w miarę możliwości starajmy się udzielić poszkodowanym pomocy.
Jaki strój zabrać na wyjazd? W co powinien zaopatrzyć każdy narciarz?
- Wszystko zależy oczywiście od zasobności portfela oraz naszych potrzeb. Przede wszystkim kurtka i spodnie narciarskie lub snowboardowe, obowiązkowo czapka, kominiarka, rękawiczki oraz gogle. Jedną z najważniejszych rzeczy jest oczywiście kask, który będzie chronił nas przy upadkach. Warto również zakupić bieliznę termoaktywną oraz odpowiednie kosmetyki na mróz.
A co po zejściu ze stoku? Jak dbać o sprzęt, aby służył nam na lata?
- Jeżeli chodzi o buty - po każdym użytkowaniu powinny zostać osuszone. Po zakończeniu sezonu należy je dokładnie oczyścić na zewnątrz i w środku. Pamiętać należy, aby wszystkie klamry i paski pozostawić w pozycji odpiętej i poluzowanej. Jeżeli chodzi o narty, to przede wszystkim woskowanie, które pozwoli utrzymać je w dobrym stanie. Woskowanie zależy oczywiście od warunków śniegowych oraz od intensywności ich użytkowania.
Przed rozpoczęciem sezonu narty winny zostać naostrzone, możemy to zrobić w ośrodku narciarskim lub w sklepach ze sprzętem narciarskim. Poza tym powinny być na bieżąco oczyszczane z zabrudzeń. Sprzęt powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej.