ABC zadbanego mężczyzny

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o dbaniu o męską urodę, ale boicie się zapytać, czyli pięć faktów i tyle samo porad na temat pielęgnacji męskiej skóry.

article cover
© Panthermedia

Nagie fakty

Męska skóra jest nawet o 25 proc. grubsza od kobiecej - naskórek statystycznego mężczyzny składa się średnio z 30 warstw komórek, podczas gdy kobiecy ma ich zazwyczaj od 14 do 20. Skóra mężczyzn jest też bogatsza we włókna kolagenu i elastyny, przez co jest jędrniejsza i bardziej elastyczna. To sprawia, że mężczyźni marszczą się mniej i stosunkowo później niż kobiety. Ich zmarszczki wyglądają też inaczej - przybierają formę głębokich bruzd.

- Męska skóra jest grubsza niż kobieca, jednak też się starzeje. Wymaga więc codziennej, niekiedy specjalistycznej pielęgnacji - tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu, która specjalizuje się w zaawansowanych technikach odmładzania skóry.

Zdaniem doktor Bliżanowskiej mężczyźni, tak samo jak kobiety, muszą pamiętać o profilaktyce antystarzeniowej. Podstawę powinien stanowić dobrany do wieku, potrzeb skóry i jej problemów krem. Kurację można uzupełnić wybranymi zabiegami dostępnymi w gabinecie medycznym.

- Bardzo dobre rezultaty dają zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej. Botox delikatnie wygładzi zmarszczki, a na dodatek pozwoli uzyskać odmłodzony, zrelaksowany wyraz twarzy. Panowie nie powinni obawiać się tzw. ,,efektu maski" - po zabiegu wyraz twarzy pozostaje całkowicie naturalny - tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska. Efekt utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy, chociaż w indywidualnych przypadkach może się przedłużyć nawet do roku.

Testosteron do ujarzmienia

Za sprawą testosteronu w męskiej skórze wydziela się nawet dwa razy więcej łoju niż u kobiet. W konsekwencji skóra mężczyzn jest tłusta, i częściej boryka się z wypryskami i rozszerzonymi porami. Panowie trudniej niż kobiety przechodzą też trądzik młodzieńczy.

- Zabiegi medycyny estetycznej pozwalają poradzić sobie z bliznami potrądzikowymi nawet w dojrzałym wieku. Wybór metody zależy od wielu czynników - rodzaju skóry, rozległości i głębokości blizn oraz czasu, kiedy powstały. Zazwyczaj rekomenduje się pacjentom laser, peelingi, wypełnianie blizn kwasem hialuronowym, mezoterapię lub zabieg Jet peel - tłumaczy Bliżanowska z Centrum WellDerm.

- Trądzik nie jest zarezerwowany wyłącznie dla nastolatków. Borykają się z nim często nawet dorośli mężczyźni, wtedy również konieczna jest terapia - dodaje dr Bliżanowska.

Co jednak niezależnie od specjalistycznych zabiegów pomoże uniknąć wyprysków? Zbilansowana, zdrowa dieta, a także ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie z codziennego jadłospisu pikantnych, słonych i bardzo kwaśnych potraw. Do tego oczywiście zdrowe nawyki - wypijanie dwóch litrów wody dziennie, dieta bogata w ryby, unikanie mieszanek przypraw i wysoko przetworzonego jedzenia które zawiera dużo cukru i soli i zatrzymuje wodę w organizmie.

Drażliwy temat

Codzienne golenie podrażnia skórę. - Mechaniczne tarcie golarką lub maszynką narusza film hydrolipidowy - naturalną barierę ochronną skóry - wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska. W efekcie skóra staje się cieńsza, przesuszona, bardziej szorstka. Łatwiej o zranienia i zapalenie skóry spowodowane wrastaniem mieszków włosowych. Ulgę i doraźną pomoc przyniosą kosmetyki nawilżające, zwłaszcza te zawierające wodę termalną. Taka woda ma w składzie minerały i oligoelementy, które silnie nawilżają, łagodzą podrażnienia i pobudzają procesy regeneracyjne skóry. Woda termalna polecana jest do każdego rodzaju skóry, zwłaszcza wrażliwej. Przynosi ukojenie i pozwala odbudować naturalną barierę ochronna skóry. Jeżeli zapalenie mieszków włosowych jest dużym problemem, warto pamiętać, że można je skutecznie leczyć w gabinecie medycznym.

Projekt plaża

Mężczyźni są w większym stopniu narażeni na choroby wywoływane przez promieniowanie UV. Statystyki nie pozostawiają złudzeń - więcej niż połowa chorych na raka skóry to mężczyźni. Jak temu przeciwdziałać? Warto pamiętać o kremach z filtrem podczas jazdy na rowerze, żeglowania na Mazurach, trekkingu w Tatrach. W kwestii ochrony przeciwsłonecznej panuje całkowite równouprawnienie - panowie na równi z paniami powinni nakładać kosmetyki ochronne z wysokimi filtrami. Najlepiej wybrać krem z faktorem SPF nie mniejszym niż 30 i nakładać go na skórę co dwie godziny. - Ochronę przeciwsłoneczną zaznacza się na opakowaniach kosmetyków na dwa sposoby. SPF mówi o ochronie przed promieniami UVB, które powodują poparzenia skóry. Faktor IPD (PPD) stosuje się względem promieniowania UVA, które wnika w głębokie warstwy skóry, powodując jej przedwczesne starzenie - wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska. Obie te informacje warto wziąć pod uwagę kupując dla siebie kosmetyk.

ABC dermatologa

Decydując się na zakup jakiegokolwiek kosmetyku pielęgnacyjnego warto zapoznać się z jego składem. Właściwe składniki preparatu zagwarantują jego skuteczność. Podstawowe witaminy dobroczynne dla skóry układają się w ABC dermatologa.

Witamina A - czyli retinol silnie regeneruje skórę. W wysokim stężeniu pozwala likwidować zmarszczki, plamy posłoneczne i trądzik.

Witamina B5 - przyśpiesza regenerację skóry, uelastycznia i wygładza.

Witamina C - ma silne właściwości antyutleniające, wspomaga wzrost włókien kolagenowych, dodatkowo rozjaśnia skórę.

Wybierając kosmetyk pielęgnacyjny za każdym razem należy uwzględniać indywidualne potrzeby skóry, a te pozostają zależne nie tylko od płci, ale też od wieku, stanu zdrowia i pory roku. Jeżeli mamy wątpliwości, który krem będzie dla nas odpowiedni, skonsultujmy się, z lekarzem dermatologiem.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas