Bat na odporne bakterie

Izraelscy naukowcy znaleźli nowy, prosty i niedrogi sposób walki z bakteriami odpornymi na antybiotyki.

Płyn odkażając zawiera bakteriofagi, które przywracają odpornym bakteriom wrażliwość na antybiotyki.
Płyn odkażając zawiera bakteriofagi, które przywracają odpornym bakteriom wrażliwość na antybiotyki.© Panthermedia

Na łamach czasopisma "Applied and Environmental Microbiology" opisują płyn odkażający, który może pomóc, między innymi, zmniejszyć częstość przypadków zakażeń szpitalnych. Płyn zawiera bakteriofagi, które przywracają odpornym bakteriom wrażliwość na antybiotyki.

Badacze z Sackler Faculty of Medicine Uniwersytetu w Tel Aviwie ogłosili, że udało im się potwierdzić skuteczność płynu zawierającego bakteriofagi, wirusy atakujące dany rodzaj bakterii. Wirusy te zmodyfikowano genetycznie tak, że po wniknięciu do bakterii mogą wprowadzić tam gen przywracający utraconą wrażliwość na antybiotyk.

Bakterie uczą się chronić

Niektóre antybiotyki niszczą bakterie wiążąc się z ich rybosomami i zakłócając prowadzoną przez nie produkcję białek. To uniemożliwia bakteriom dalszy rozwój. Z czasem jednak bakterie mogą się "nauczyć" ochrony przed tym zagrożeniem, przez zmianę składników rybosomów w taki sposób, że antybiotyk nie może się z nimi wiązać.

Płyn z bakteriofagami

Naukowcy z Tel Aviwu zdołali z pomocą bakteriofagów wprowadzić do bakterii geny rpsL i gyrA, które przywracają wrażliwość na pewne antybiotyki. Wrażliwe bakterie są w stanie zdominować te odporne i dzięki temu pacjent, który się nimi zarazi, może być leczony tradycyjnymi antybiotykami. Badacze izraelscy twierdzą, że płyn zawierający odpowiednio zmodyfikowane bakteriofagi można przygotować łatwo i tanio, litr preparatu nie powinien kosztować więcej, niż kilka dolarów.

Wystarczy dodać go potem do tradycyjnego środka, stosowanego do odkażania powierzchni szpitalnych, by otrzymać płyn ułatwiający skuteczną walkę także z odpornymi bakteriami. W najbliższym czasie planowane są testy na zwierzętach, jeśli potwierdzą bezpieczeństwo tej metody, szanse na skuteczne zapobieganie najgroźniejszym zakażeniom szpitalnym znacząco się zwiększą.

Grzegorz Jasiński

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas