Chcą pobić wszelkie rekordy. Postawią 2-kilometrowy wieżowiec

Według doniesień brytyjskie studio projektuje mega wysoki drapacz chmur, który stanie na północ od Rijadu - stolicy Arabii Saudyjskiej. Ma osiągnąć niewiarygodną wysokość.


Arabia Saudyjska regularnie zaskakuje nowymi projektami, które wydają się niemożliwe. Tym razem brytyjski magazyn architektoniczny Architects’ Journal poinformował, że największy kraj Półwyspu Arabskiego planuje jeden z najodważniejszych  projektów. To wart miliardy dolarów dwukilometrowy drapacz chmur.

Jak podaje AJ, wieżowiec ma być zlokalizowany w pobliżu międzynarodowego lotniska im. Króla Khalida, którego również Foster + Partners rozbudową się zajmuje.

Obecnie najwyższą konstrukcją w stolicy Arabii Saudyjskiej jest 10-letnia wieża PIF Tower w dzielnicy finansowej Króla Abdullaha. Ma on wysokość 385 m i została zaprojektowana przez HOK oraz lokalną firmę architektoniczno-inżynieryjną Omrania.

Reklama

Wkrótce w mieście stanie także wieża Mukaab - 400-metrowy wysokościowiec w kształcie sześcianu, który opisywaliśmy w lutym 2023 roku (ma wyglądać, jakby był cały ze złota).

Wieżowiec byłby najwyższym budynkiem świata. Czy możliwa jest jego budowa?

Plany są nader ambitne, ale wiele osób ma wiele wątpliwości co do projektu. Jeśli się uda, będzie ponad dwukrotnie wyższy od obecnego rekordzisty, 828-metrowego Burj Khalifa w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nawet powstająca Jeddah Tower (to już saudyjski projekt) będzie miał zaledwie połowę tej wysokości, a najwyższy budynek Stanów Zjednoczonych One World Trade Center połowie wysokości planowanego wysokościowca.

Poza niewyobrażalną wysokością i jego przewidywaną lokalizacją wczesny etap nie pozwala na podanie więcej szczegółów. Jest jednak wiele potencjalnych przeszkód do pokonania, takich jak obciążenie wiatrem na tak dużej wysokości, zdolność gruntu do utrzymania tak dużego ciężaru. Nie mówiąc już o samych kosztach, które będą astronomiczne.

Czy rzeczywiście postawienie 2-kilometrowgo wieżowca jest realne? Cóż, początkowo budowy 170-kilometrowego wysokościowca w Neomie też nikt nie brał poważnie. Teraz udostępniane przez Saudyjczyków filmy pokazują postępy prac. Czy Arabia Saudyjska udźwignie finansowo taką liczbę projektów i ostatecznie nie skończy się to spektakularną klapą? Pytań jak na razie jest więcej niż odpowiedzi. Zaglądajcie na GeekWeeka, gdzie na bieżąco śledzimy różne mega inwestycje na świecie.

Przeczytaj także: Miała wyglądać jak samolot. "Willa na dachu" zniknie w tym roku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wieżowce | Architektura | Arabia Saudyjska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy