Reklama

Chciał posadzić oliwki... znalazł cenną bizantyjską mozaikę sprzed 1500 lat

Zaniepokojony farmer musiał dowiedzieć się, dlaczego niektóre drzewa w jego sadzie nie zakorzeniły się prawidłowo. Takiego rozwiązania zagadki jednak z pewnością się nie spodziewał.

Sześć miesięcy temu w Gazie, Salman al-Nabahin, poszukując odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektóre drzewa w sadzie nie zakorzeniły się prawidłowo, postawił wraz z synem zacząć kopać w podłożu. Niedługo po rozpoczęciu prac, narzędzia mężczyzn trafiły na coś twardego i nieznanego im z wyglądu. Odkrycie miało miejsce na terenie obozu dla uchodźców Bureij, około kilometra od granicy z Izraelem.

Po dokonaniu znaleziska, al-Nabahin zaczął przeszukiwać sieć w poszukiwaniu dalszych odpowiedzi. Jak mówi: "Szukałem w internecie... Dowiedzieliśmy się, że to mozaika pochodząca z epoki bizantyjskiej. Postrzegam to jako skarb, ale bliższy, droższy niż skarb. To nie jest osobiste odkrycie, należy do każdego Palestyńczyka".

Reklama

Co dokładnie znaleziono pod ziemią?

Palestyńskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności przekazało, że podłoga zawierała kilka paneli mozaikowych, przedstawiających zwierzęta i różne aspekty życia społecznego w czasach bizantyjskich. Odkrycie archeologiczne jest jednak wciąż w początkowej fazie, a ministerstwo czeka na poznanie kolejnych tajemnic i wartości cywilizacyjnych. Zespół badawczy współpracuje z międzynarodowymi ekspertami i naukowcami z francuskiej szkoły archeologii.

Gaza jest bogata w antyki. Była ważnym miejscem handlu dla cywilizacji sięgających tak daleko wstecz, jak starożytni Egipcjanie i Filistyni przedstawieni w Biblii, poprzez Imperium Rzymskie i krucjaty. W ostatnich latach dokonano tu kilku odkryć, jednak ze względu na brak funduszy oraz odpowiednich specjalistów, miasto jest zmuszone zapraszać międzynarodowe grupy do pomocy w procesie wykopalisk oraz konserwacji. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy