Co było przed zdobywcą świata, Czyngis-chanem? Ten grób skrywa odpowiedź

Jak wyjaśniają naukowcy w publikacji na łamach czasopisma Archaeological Research in Asia, za sprawą nowego odkrycia mają niesamowitą okazję lepiej zrozumieć słabo poznany okres historii między upadkiem Cesarstwa Kitanów a powstaniem Imperium Mongolskiego.

Jak wyjaśniają naukowcy w publikacji na łamach czasopisma Archaeological Research in Asia, za sprawą nowego odkrycia mają niesamowitą okazję lepiej zrozumieć słabo poznany okres historii między upadkiem Cesarstwa Kitanów a powstaniem Imperium Mongolskiego.
Tajemniczy grobowiec ujawnia, jak wyglądała Mongolia przed Czyngis-chanem /123RF/PICSEL

Odkryty w Mongolii grobowiec z XII wieku, w którym pochowano osobę o wysokim statusie społecznym, rzuca nowe światło na słabo zrozumiany okres poprzedzający nadejście największego zdobywcy w dziejach świata, Czyngis-chana. Obecnie nazywany pochówkiem Khar Nuur, został zbudowany w latach między upadkiem Cesarstwa Kitanów około 1125 roku n.e. a powstaniem Imperium Mongolskiego w 1206 roku n.e. Zapiski historyczne z tego okresu to głównie retrospektywne relacje, sporządzone dekady, a nawet wieki po ustanowieniu przez Czyngis-chana Imperium Mongolskiego.  

Co było przed Czyngis-Chanem?

Założone w X wieku Cesarstwo Kitanów zajęło większość wschodniej i centralnej Mongolii, ale na początku XII wieku zaczęło się rozpadać. Po krótkim okresie konfliktu, ok. 1206 roku n.e. władzę w regionie przejęli Mongołowie pod przywództwem Czyngis-chana. Jednak dokładne wydarzenia, które miały miejsce między 1125 a 1206 rokiem n.e., pozostają słabo poznane. Obecne badania koncentrują się na analizie serii długich murów i powiązanych z nimi struktur, które rozciągają się na ok. 4000 km w Mongolii, północnych Chinach i Rosji.

Reklama

Dokładny czas budowy tych struktur, ich autorzy oraz funkcje pozostają nieznane, ale w miejscu zwanym Khar Nuur w Mongolii, wewnątrz murów fortecy z epoki Kitanów, badacze odkryli grób szlachecki. Został on zbudowany między 1158 a 1214 rokiem n.e., kiedy forteca była już w użyciu, co stawia "ważne pytania dotyczące dynamiki praktyk pogrzebowych i pamięci społecznej w czasie upadku i transformacji imperiów". 

Praktyki pogrzebowe okresu transformacji

Badacze podejrzewają, że wybór pochowania kobiety wewnątrz fortecy mógł być "poruszającym symbolem tożsamości, pamięci i władzy w czasie przejściowym". Szkielet kobiety wykazuje oznaki łagodnej choroby zwyrodnieniowej stawów i schorzeń kręgosłupa, co sugeruje, że prowadziła aktywny tryb życia. Zdaje się również, że przed śmiercią straciła prawie wszystkie zęby. 

Kobieta została pochowana w żółtej jedwabnej szacie, a tkaniny z tego samego materiału zostały też umieszczone pod jej głową. W grobie znaleziono również resztki jedwabnego nakrycia głowy, złote ozdoby, koraliki z różnych materiałów, fragmenty brązowego naczynia, srebrny kielich, złotą bransoletę i sztylet.

Hipotetyzują, że pochówek mógł być "celowym wyrazem władzy" oraz posiadania ziemi przez lokalne społeczności w okresie konfliktu. Odkrycia sugerują zatem, że ludzie zamieszkujący obszar Khar Nuur w tym czasie byli zaangażowani w makroregionalne walki polityczne. Zdaniem badaczy lokalne elity mogły wykorzystywać symboliczne związki z dawnymi imperiami, aby legitymizować swoją władzę i status, nawet w obliczu szybko zmieniającego się środowiska politycznego.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy