Efekt uboczny świąt Bożego Narodzenia. Cała sterta śmieci

Święta Bożego Narodzenia to czas, gdy obdarowujemy się prezentami oraz spędzamy czas z bliskimi. Z badania organizacji Reloop Platform wynika, że okres ten ma również efekt uboczny w postaci rekordowych ilości śmieci. Dotyczy to przede wszystkim opakowań, których szczyt zużycia notowany jest właśnie w czasie świąt.

Święta Bożego Narodzenia to mnóstwo śmieci. Produkujemy je na potęgę.
Święta Bożego Narodzenia to mnóstwo śmieci. Produkujemy je na potęgę.StockSnapPixabay.com

Produkujemy coraz więcej śmieci i jest to problem, który narasta. W każdym roku Europejczycy generują kilkadziesiąt milionów ton odpadów w postaci opakowań. Szczyt zjawiska przypada w okresie świąt Bożego Narodzenia, gdy takich śmieci ludzie produkują najwięcej.

Święta Bożego Narodzenia to szczyt odpadów opakowaniowych

Z badania przeprowadzonego przez organizację Reloop Platform wynika, że każdego roku ludzie żyjący w Europie wytwarzają aż około 83 mln odpadów opakowaniowych. Jakby tego było mało, to w ciągu ostatniej dekady zaobserwowano ich wzrost aż o 30 proc. Problem więc narasta.

Szczyt tego niechlubnego zjawiska następuje podczas świąt Bożego Narodzenia. To w tym okresie powstaje najwięcej śmieci opakowaniowych, co oczywiście ma wyjaśnienie. Wynika to z faktu, że w tym czasie obdarowujemy bliskich prezentami, które są pakowane na różne sposoby. Jednak ta "otoczka" szybko trafia na śmieci.

Święta Bożego Narodzenia są momentem, gdy odpadów opakowaniowych jest najwięcej, ale dużą ich ilość obserwuje się już od listopada, co wiąże się z sezonem sprzedażowym Black Friday, który to na przykład w Polsce rozciągnął się już prawie na cały miesiąc. I tak jest do stycznia, po poświąteczne wyprzedaże również przekładają się na dużą ilość odpadów.

W Polsce problem śmieci jest podobny

Polska oczywiście pod tym względem nie różni się od innych krajów Europy. Grudzień jest tym miesiącem, gdy rodacy generują największą ilość śmieci. Z informacji podanych przez stowarzyszenie "Polski Recykling" wynika, że w kraju powstaje w tym konkretnym miesiącu roku około 180 tys. odpadów. Około 15-20 proc. z nich stanowią śmieci opakowaniowe wykonane z tworzyw sztucznych.

Jesteśmy zachęcani do konsumowania, stale motywowani, aby kupować więcej i szybciej. Należy zdać sobie jednak sprawę, że konsumpcja zawsze generuje odpady. (...) Odpowiedzią na ten problem na poziomie systemowym jest wdrożenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, która oznacza, że za szczególnie kłopotliwe grupy odpadów, a taką są odpady opakowaniowe, finansową odpowiedzialność za fazę poużytkową ponoszą producenci.
komentuje zjawisko Anna Larsson, dyrektor ds. rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym w Reloop Platform

Konieczny jest zwiększony recykling

Problem ten można rozwiązać na kilka sposobów. Unikanie opakowań to jeden z nich, ale tak naprawdę potrzebne jest wdrożenie recyklingu na większą skalę. Z informacji przekazanych przez UNEP wynika, że każdego roku na rynek wprowadza się na całym świecie około 400 mln tworzyw sztucznych. Niestety, mniej niż 10 proc. z nich trafia do recyklingu.

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas