Hollywoodzka bujda na resorach
Kino rządzi się swoimi prawami, zwłaszcza to rodem z Hollywood. Jego twórcy często karmią nas mitami, które zdają się ocierać o rzeczywistość. Czy są wśród nich takie, które zawierają choć ziarnko prawdy? Postanowiliśmy to zbadać.
Lądowanie na asteroidzie
Hollywood: Można wylądować na pędzącej w stronę Ziemi asteroidzie, aby skutecznie ją zniszczyć ładunkami wybuchowymi.
Pamiętacie "Armageddon"? Ekipa dowodzona przez Bruce’a Willisa zrobiła to właściwie bez większych problemów. Lądowanie - podłożenie bomb - ucieczka.
Rzeczywistość: Na asteroidzie nie da się wylądować, ale są inne sposoby, aby powstrzymać ją przed uderzeniem w Ziemię.
Grawitacja asteroidy jest tak mała i tak zmienna, że nie ma fizycznej możliwości, aby "posadzić" na niej ziemski statek kosmiczny z załogą, która następnie będzie stąpać po jej powierzchni. Niemniej, lecący w stronę naszej planety głaz będzie można powstrzymać przy pomocy statku, który oddziaływał będzie swoim polem grawitacyjnym na asteroidę, w efekcie zmieniając jej kurs.
Oczywiście, taki statek będzie musiał zostać wysłany odpowiednio wcześniej. Według symulacji, musiałby on towarzyszyć spadającej na nas niespodziance przynajmniej przez rok, aby asteroida "zmieniła zdanie" i przeleciała obok Ziemi, a nie przez jej środek.
CZYTAJ DALEJ
Życie na Ziemi po wojnie atomowej
Hollywood: Życie na Ziemi będzie możliwe po wybuchu bomby atomowej.
Produkcje, takie jak serie "Mad Max", "Terminator" czy "Planeta Małp", pokazywały, że po nuklearnym holokauście nasza planeta będzie pustynią, a ludzie będą żyli na niej w warunkach skrajnego głodu. Benzyna stanie się najważniejszym surowcem (umożliwiającym poruszanie się zdezelowanymi samochodami), miasta - o ile powstaną - będą osadami przypominającymi wysypiska śmieci.
Rzeczywistość: Wojna atomowa nie zmiecie życia z powierzchni Ziemi, ale sprawi, że będzie tu naprawdę zimno.
Wybuchy bomb atomowych (wystarczy 100 takich, jakie spadły na Hiroszimę) spowodują, że w atmosferze ziemskiej osiądzie około pięciu milionów ton pyłu i dymu, które skutecznie zablokują dostęp ok. 70% promieni słonecznych docierających do półkuli północnej. Oznacza to drastyczne obniżenie temperatur na ponad dekadę, w której wszelkie rośliny będą mieć problemy z wydaniem plonów. Ekstremalne warunki pogodowe i plaga głodu mogą nas skutecznie wykończyć.
CZYTAJ DALEJ
Kontrolowanie wszystkiego przy pomocy komputera
Hollywood: Hakerzy potrafią przy pomocy komputerów doprowadzić do uszkodzenia rur z gazem, prowadząc tym samym do potężnych wybuchów.
W ostatnich przygodach agenta 007, filmie "Skyfall", dokładnie taka sytuacja miała miejsce. Ekspert komputerowy doprowadził do wycieku gazu w siedzibie brytyjskiego wywiadu. Jak wyglądałoby to naprawdę?
Rzeczywistość: Przy pomocy komputera da się sporo namieszać, ale często ograniczeniem jest sam system zarządzający danym miejscem czy instytucją.
Coraz więcej zadań powierzanych jest komputerom, ale kontrola nad dostawą prądu czy gazu w znacznej większości przypadków pozostaje pod kontrolą zewnętrznego systemu lub wymagałaby fizycznej ingerencji. Hakerzy mogliby co najwyżej zaatakować serwery, których przeciążenie, w naprawdę najgorszym wypadku, spowodowałoby pożar. Co innego z kradzieżami danych - to jest jak najbardziej poważne i realne zagrożenie.
CZYTAJ DALEJ
Starzy, ale jarzy
Hollywood: Oddział najemników złożony z seniorów bez problemu podołałby najcięższym zadaniom typu "znajdź i zniszcz".
Fenomen serii "Niezniszczalni", czyli hołdu złożonego herosom kina akcji z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, każe zastanowić się na tym, czy wiekowi bohaterowie faktycznie mieliby jakiekolwiek szanse w szrankach z młodszymi żołnierzami. Tych ostatnich, w filmowej fikcji, pokonują, także na pięści, bez najmniejszego wysiłku. Jak byłoby naprawdę?
Rzeczywistość: Okazuje się, że nie jest to tak oderwane od rzeczywistości, jak nam się wydaje. Dr Damien Brown w książce "Band-Aid For A Broken Leg" przekonuje, że odpowiedni i wieloletni trening jest w stanie skutecznie spowolnić proces starzenia się. Jako przykład podaje on sir Ranulpha Fiennesa, który w wieku 65 lat wspiął się na szczyt Mount Everest. Nie oznacza to jednak, że "Niezniszczalnych" możemy uważać za realistyczną produkcję.
CZYTAJ DALEJ
Być Człowiekiem-Pająkiem
Hollywood (i komiksy): Ugryzienie radioaktywnego pająka spowodowałoby, że staniesz się niezwykle zwinnym superbohaterem, który będzie w stanie przyklejać się do ścian.
Spiderman, postać wymyślona w 1962 r. przez Stana Lee, zawitał do kin nieco ponad dekadę temu. Mimo iż świat nie boi się już popromiennych mutacji, jak miało to miejsce na początku lat sześćdziesiątych, pytanie o to, co spowodowałoby ugryzienie napromieniowanego pajęczaka, nadal pozostaje aktualne.
Rzeczywistość: Przede wszystkim pająki są niezwykle odporne na promieniowanie, w związku z czym jego działanie nie wykształciłoby u nich żadnych mutagennych właściwości.
Gdyby jednak założyć, że jakimś cudem pająk faktycznie stałby się radioaktywny, to jego ukąszenie... zwiększyłoby szansę zachorowania na raka! Naukowcy przekonują, że w tym osobliwym przypadku w największym niebezpieczeństwie znajdowałaby się ludzka wątroba.