Jak się ubrać na wyprawę w góry?

Widząc niektórych turystów poruszających się po górskich szlakach turystycznych załamujemy ręce nad ich bezmyślnością. Przejawia się ona głównie w ubiorze niedoświadczonego turysty. Zdarzało się, że w tatrach wysokich pojawiała się pani w japonkach. Jednak i my faceci nie jesteśmy święci.

Jak się ubrać na wyprawę w góry?
Jak się ubrać na wyprawę w góry?123RF/PICSEL
Odpowiedni strój jest bardzo ważny w górach
Odpowiedni strój jest bardzo ważny w górach123RF/PICSEL

Buty

Patrząc na weekendowych turystów może się wydawać, że buty nie są najważniejszą częścią wyposażenia w górach. Jest to całkowicie mylne. Buty są najważniejszym elementem wyposażenia trekkingowego. Nie mogą to być trampki, czy sandały. Buty trekkingowe muszą być przede wszystkim wygodne i dobrze dopasowane a do tego trwałe. Powinny sięgać za kostkę i usztywniać ją, chroniąc tym samym przed skręceniem.

Przed wyjściem w góry watro buty zaimpregnować, aby nam nie przemakały w czasie deszczu. Dzięki temu unikniemy wielu problemów ze stopami.

Skarpety

Kto przywiązywałby wagę do skarpetek - powiecie. Wbrew pozorom ma to jednak znaczenie. W górach dobrze dobrane skarpetki pozwolą nam uniknąć otarć i bolesnych bąbli na stopach. Jeśli możecie, zaopatrzcie się w skarpetki termoaktywne.. Odprowadzają one nadmiar potu, zachowując stopę suchą.

Jeśli nie mamy tego typu skarpetek najlepiej jest założyć na stopę dwie skarpetki:  jedną cienką, a drugą grubszą, wełnianą. Dzięki temu pot będzie się lepiej wchłaniał.

Bez dobrych butów lepiej nie wychodzić na szlak
Bez dobrych butów lepiej nie wychodzić na szlak123RF/PICSEL

Ubranie wierzchnie

Głównym zadaniem zewnętrznej warstwy odzieży jest utrzymanie ochrony termicznej organizmu. Ma zabezpieczyć ciało przed przemarznięciem, przemoczeniem, czy też przegrzaniem.  Wychłodzenie organizmu jest jedną z najważniejszych przyczyn wypadków w górach. Do wielu z nich by nie doszło, gdyby osoby zaskoczone przez nagłe załamanie pogody były lepiej ubrane.

Nasze ubranie powinno być warstwowe. Przygotowane na każdą zmianę pogody, jaka może nas spotkać na szlaku. Ważne jest to, aby w czasie upałów mieć kurtkę przeciwdeszczową, czy polar, schowane w górnej, łatwo dostępnej części plecaka.

Warstwa zewnętrzna powinna nas chronić przed wyziębieniem i zamoknięciem. W lecie powinna to być lekka, nieprzemakalna kurtka z kapturem. Spodnie muszą być również z nieprzemakalnego materiału. Na sam wierzch powinniśmy zakładać pelerynę. W czasie upałów powinniśmy mieć ją schowaną w łatwo dostępnym miejscu.

Kolejna jest tak zwana warstwa termiczna, która na zapewniać izolację cieplną i odprowadzać nadmiar potu. Najczęściej składa się ona z różnego rodzaju bluz polarowych. Są one lekkie i dobrze izolują ciało od niskich temperatur. Niestety nie chronią przed wiatrem, dlatego na nią warto założyć pelerynę chroniącą przed podmuchami, lub wiatrówkę.

Pamiętajcie - górskie wędrówki to nie spacer w parku. Lepiej zainwestować nieco pieniędzy w dobrej jakości strój, aby nie narażać się na kłopoty zdrowotne w trakcie naszych wypraw!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas