Jak wygląda praca w Amazonie? Po tornadzie w USA pracownicy mają dość

Amazon to obecnie największy sklep internetowy na świecie należący do miliardera Jeffa Bezosa, który zatrudnia kilkaset tysięcy pracowników w wielu krajach. O pracy w gigantycznej firmie już od kilku lat krąży wiele opinii. Relacje byłych pracowników niekiedy nie pozostawiają na Amazonie suchej nitki. Po tornadzie, które nawiedziło ostatnio USA i w wyniku którego zginęło sześciu pracowników centrum dystrybucyjnego w stanie Illinois, podniósł się bunt przeciwko zakazowi posiadania telefonu podczas pracy.

W centrach dystrybucyjnych Amazona pracuje kilkaset tysięcy osób na całym świecie
W centrach dystrybucyjnych Amazona pracuje kilkaset tysięcy osób na całym świecieDan KitwoodGetty Images

Praca w firmie Jeffa Bezosa jest owiana wieloma legendami. Z jednej strony niektórzy pracownicy chwalą sobie możliwość pracy dla światowego giganta, z drugiej strony krytykują rygorystyczne i przedmiotowe traktowanie podwładnych przez przełożonych.

O potędze Amazona świadczy ogromna liczba centrów dystrybucyjnych, w których setki najętych pracowników zajmują się sortowaniem i przygotowywaniem paczek do wysyłki. Firma oferuje swoje usługi w Polsce od marca 2021 roku, ale centra logistyczne obsługujące także zamówienia z innych krajów działają dużo dłużej. Pracuje tu 18 tysięcy osób.

Opinie w internecie na temat standardów pracy w firmie są w dużej mierze podobne: wykonywane obowiązki są monotonne, zasady są skrupulatnie przestrzegane, a ewentualne przewinienia surowo karane ze zwolnieniem włącznie. Jednym z priorytetów firmy jest wypracowywanie przez pracowników normy, co wiele osób krytykuje, gdyż pozbywa to "ludzkiego" charakteru pracy.

Amazon rozwija się bardzo dynamicznie. W tym momencie w Wielkiej Brytanii do nowo otwartych centrów logistycznych w Londynie poszukuje się aż 20 tysięcy nowych pracowników.

Praca w Amazonie nie należy do lekkich. Bywa często nużąca i pod presją, a efekty jej są szczegółowo sprawdzane
Praca w Amazonie nie należy do lekkich. Bywa często nużąca i pod presją, a efekty jej są szczegółowo sprawdzaneDan KitwoodGetty Images

Tornado w USA. Pracownicy Amazona protestują

W wyniku niszczycielskiego tornado, jakie nawiedziło m.in. stan Illinois w USA, zawalił się dach centrum dystrybucyjnego Amazona w Edwardsville. W zdarzeniu zginęło co najmniej sześć osób.

Pracownicy firmy podnieśli bunt przeciwko zakazowi posiadania telefonu w trakcie pracy. Chociaż zakaz był czasowo zniesiony z powodu pandemii, w ostatnich miesiącach został jednak przywrócony we wszystkich centrach w USA.

Po tych zgonach w żaden sposób nie liczę na to, że Amazon zapewni mi bezpieczeństwo. Jeśli utrzymają politykę zakazu używania telefonów komórkowych, rezygnuję
przekazał amerykańskiemu Bloombergowi pracownik z zakładu w Illinois
W Polsce Amazon funkcjonuje od marca 2021 roku. Dużo dłużej działają już centra logistyczne obsługujące zamówienia z innych krajów
W Polsce Amazon funkcjonuje od marca 2021 roku. Dużo dłużej działają już centra logistyczne obsługujące zamówienia z innych krajówDan KitwoodGetty Images

Wiele osób było także rozczarowanych stosunkowo późną reakcją samego Jeffa Bezosa na tragedię w Edwardsville. Założyciel Amazona odniósł się do wydarzeń na Twitterze dopiero wieczorem, a wcześniej tego samego dnia udostępnił zdjęcie na Instagramie z załogą kosmiczną Blue Origin, która jako kolejna weszła na pokład rakiety New Shepard.

,,Pociągi": Kulisy pracy ekipy konduktorskiejPolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas