Jaka jest rodzina w polskich serialach? Wyniki badań KRRiT zaskakują

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła sprawdzić to, jaki model rodziny widnieje w polskich serialach. We wrześniu poprzedniego roku informowaliśmy o tym, że badaniem zajął się Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pod lupą znalazły się seriale emitowane na TVP, TVN-ie oraz Polsacie. Jak przedstawiają się wyniki badań?

Rodzina w polskich serialach. Wiecie, jak jest przedstawiana?
Rodzina w polskich serialach. Wiecie, jak jest przedstawiana?123RF/PICSEL

Raport ten był kontynuacją przeprowadzonego wcześniej badania dotyczącego wizerunku kobiet w polskich serialach. Badanie nt. modeli rodziny ma być realizowane wedle tej samej metodologii.

Wyniki badania zostały opublikowane wraz ze sprawozdaniem KRRiT za 2022 rok. Jak czytamy, najczęściej prezentowanym modelem rodziny była klasyczna, w skład której wchodzą rodzice oraz nieletnie dzieci. Drugi pod względem częstotliwości występowania był model rodziny bezdzietnej albo z dorosłymi i usamodzielnionymi dziećmi.

Ci, którzy mieli rozwód, w nowych rodzinach żyli raczej harmonijnie, podobnie do rodzin nierekonstruowanych. W raporcie nie odnotowano szczególnie negatywnego wizerunku rodzin rekonstruowanych ani byłych małżonków.

Jak czytamy, wielu bohaterów samotnie wychowuje dzieci, następnym regularnie pojawiającym się modelem rodziny jest więc samotne rodzicielstwo. I tu, co ciekawe, sposób prezentacji tegoż był dość charakterystyczny — zazwyczaj skrajny — albo sielankowy, albo wyraźnie negatywny.

Tego typu model w produkcjach kryminalnych oraz wątkach epizodycznych stanowił punkt wyjścia do łatwego przedstawienia zagadnień związanych z patologiami życia rodzinnego (tu wymienia się przemoc, znęcanie psychiczne albo uzależnienia).

Najbardziej negatywni członkowie rodzin wg polskich seriali to... nastolatkowie

Ekspertyza wykazała, że produkcje wspomnianych stacji przedstawiały rodziny najczęściej w dobrym świetle. Największa część czasu ekspozycji miała wymowę neutralną. Jak informuje KRRiT, sceny o wymowie negatywnej zajmowały mniej niż połowę czasu (tu zaznaczono jednak, że wynik ten został podwyższony przez jeden serial o charakterze kryminalnym).

Relacje rodzinne miały być przedstawiane jako baza bezwarunkowego wsparcia i akceptacji dla członków rodzin. Rodzina była też najważniejszym źródłem pomocy. Jak mówi KRRiT, najbardziej pozytywnie przedstawiano relacje z dziećmi (zarówno w przypadku relacji rodziców i dziadków, jak i rodzeństwa między sobą). Pozytywnie przedstawiane były także same rodzeństwa, z wyjątkiem rodzeństw nastolatków, do których jeszcze wrócimy.

Na ekranie częściej pokazywane były kobiety niż mężczyźni. Jak wykazano, wizerunek macierzyństwa oraz ojcostwa był ukazywany bardzo pozytywnie. W wyniku analizy wydźwięku scen wyraźnie widać natomiast, że niechlubne miano najbardziej kłopotliwych członków rodzin przypadło nastolatkom.

Ukraina. Ludzie nie chcą opuścić swoich domówDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas