Jeśli sam chcesz być szczęśliwy, to daj szczęście innym. Nowe badania potwierdzają prostą receptę na odwieczne pytanie

Jak znaleźć szczęście i być szczęśliwym? Na to pytanie próbujemy sobie odpowiedzieć tak naprawdę każdego dnia. Robią to także naukowcy, którzy odpowiedzi szukają w biologii i specjalistycznych teoriach. Nowe badania pokazują jednak, że faktyczna odpowiedź jest prosta i często słyszeliśmy ją od innych.

Odpowiedzi na jedne z najważniejszych pytań ludzkości udzieliła profesor socjologii na Uniwersytecie w Toronto, Meena Andiappan, w autorskim artykule dla The Conversation. Zainteresowało ją zjawisko zwiększonej świadomości dbania o swoje zdrowie psychiczne po pandemii COVID-19. Postanowiła przeprowadzić badania sprawdzające często powtarzaną zasadę, że aby być szczęśliwym, należy dawać szczęście innym.

W swoich badaniach porównała dwie grupy ludzi. Jedna wykonywała czynności skrojone czysto pod dawanie szczęścia sobie, czyli np. uprawianie swoich pasji. Druga natomiast wykonywała czynności nastawione na pomoc innym takie jak zrobienie zakupów dla starszej osoby czy wpłacenie pieniędzy na organizację charytatywną. Szczególnie ważna była tu zasada, że dla wielu osób z drugiej grupy na co dzień nie wykonywało takich działań.

Reklama

Nauka w poszukiwaniu szczęścia

Wyniki badań pokazały, że często powtarzana zasada ma faktyczne przełożenie w rzeczywistości. Osoby, które zaangażowały się w czynności skupione na pomocy czy wywołaniu szczęścia u innych, statystycznie deklarowały większą poprawę samopoczucia niż osoby wykonujące czynności ukierunkowane na sprawienie osobistego szczęścia.

Poza tym wśród osób, które swoimi działaniami dawały szczęście innym, zauważono znaczną poprawę ogólnego nastroju i przede wszystkim, poprawę zdrowia psychicznego. Objawiało się to poprzez zmniejszenie poziomu stresu oraz niepokojów, a nawet do pewnego stopnia stanów depresyjnych.

Obecnie Meena Andiappan prowadzi ze swoim zespołem dalsze badania, które mają wskazać, czy każdy człowiek otrzyma takie samo wzmocnienie swojego stanu szczęścia po wzmocnieniu stanu szczęścia innych ludzi. Możliwe bowiem, że jest to regulowane konkretnymi czynnikami psychicznymi, których zrozumienie może dać ostateczną odpowiedź, jak osiągnąć szczęście.

Naukowy sposób jak poprawić swoje szczęście już w tym momencie

Na podstawie badań znaleziono czynniki, mówiące, jakie czynności mogą podnieść poziom szczęścia. Najważniejszym jest zapobiegnięcie popadaniu w rutynę przy dawaniu szczęścia. Zawsze warto więc zadbać, aby każdego dnia robić różne dobre uczynki, aby utrzymać wysokie wzmacnianie własnego samopoczucia. Ponadto szczególnie ważnym jest otrzymywanie pozytywnej informacji zwrotnej w zamian za nasz uczynek.

Pamiętając o tym, możemy bardzo szybko poprawić swoje zdrowie psychiczne, bez przesadnych kosztów. Jak twierdzi sama profesor Andiappan, znacząco możemy wzmocnić w sobie poczucie szczęścia, nawet zwykłym przytrzymaniem drzwi sąsiadowi przy wejściu na klatkę.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szczęście
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy