Kapsuła do spania na stojąco? Japończycy polecają metodę "na żyrafę"

Japończycy poważnie traktują drzemki i mogą się poszczycić długą historią nieszablonowych pomysłów. Nic więc dziwnego, że kapsuła Girafenap powstała właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Żyrafy, słonie i konie mogą, a my? Japończycy proponują drzemkę na stojąco
Żyrafy, słonie i konie mogą, a my? Japończycy proponują drzemkę na stojącoGiraffenapmateriały prasowe

Chociaż spanie na stojąco może wydawać się absurdalnym pomysłem, autorzy Giraffenap przekonują, że przecież żyrafy robią tak cały czas (podobnie jak konie, krowy czy słonie, ale to już mniej istotny szczegół). A mowa o kapsule do spania właśnie w takiej pozycji, która ma rozmiar starej dobrej budki telefonicznej i dostępna jest w dwóch wersjach: futurystycznej Spacia i klasycznej Forest. Obie mają 1,2 metra szerokości i głębokości, ale nieznacznie różnią się wysokością, mierząc odpowiednio 2,57 i 2,53 m. 

Drzemka w pracy? Śpij jak żyrafa

No dobra, ale o co w tym wszystkim chodzi? Pomysł polega na tym, aby użytkownicy mogli cieszyć się krótką sjestą w biurze, a nawet kawiarni czy innym miejscu publicznym, bo w Japonii jest to społecznie akceptowane. Jak przekonuje producent, konstrukcja została poprzedzona badaniami, które pokazały, że śpiąc na stojąco, osiągamy drugą fazę snu (tzw. sen lekki, podczas którego stajemy się mniej świadomi otoczenia, spada temperatura ciała, zatrzymuje się ruch gałek ocznych, a oddech i tętno uspokajają się i regulują).

Dzięki wspólnym badaniom z Uniwersytetem Hokkaido i Narodowym Uniwersytetem Cheng Kung na Tajwanie wiemy, że śpiąc na stojąco, osiągamy drugą fazę snu. Wykazano, że pozostanie w niej przez ponad 30 minut pozwala odczuć efekt drzemki, ale jednocześnie nie jesteśmy zaspani, dzięki czemu możemy szybko wrócić do pracy bez zawrotów głowy
wyjaśniają autorzy pomysłu.
Japończycy polecają spanie "na żyrafę"
Japończycy polecają spanie "na żyrafę"Giraffenapmateriały prasowe

Wiele zwierząt śpi na stojąco. Może coś w tym jest?

Jak zapewnia jeden z lokalnych blogerów, którzy mieli okazję przetestować prototyp, konstrukcja pozwala na naprawdę przyjemną drzemkę. Jego zdaniem w środku jest wygodnie, bo głowa, pośladki, golenie i stopy są odpowiednio podtrzymywane, a poduszki i wysokość siedziska można regulować za pomocą panelu sterowania, aby dopasować je do różnych typów ciała.

Dostępne są również opcje oświetlenia i portów USB do ładowania urządzeń przenośnych, takich jak telefony i tablety. W środku zamontowane są wentylatory i oczyszczacze powietrza, a siedzenia są wycierane do czysta po użyciu. Ponadto Girafenap twierdzi, że kapsuły zaprojektowano tak, aby nie przewracały się podczas trzęsienia ziemi i miały własny system gaśniczy.

Oczekuje się, że zarówno Spacia, jak i Forest, zostaną oficjalnie wypuszczone w Japonii na przełomie roku, ale nie ma jeszcze żadnych informacji na temat globalnej dostępności.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Trwają prace archeologiczneAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas