Kiedy należy pić wodę?

Woda dobroczynnie wpływa na nasz organizm. Niestety, wciąż zbyt małą wagę przywiązujemy do tego, co i kiedy pijemy. A to przecież zero kalorii. Warto wiedzieć, która woda jest tą właściwą i ile należy jej pić.

woda
woda123RF/PICSEL
Specjaliści radzą, żeby zawsze mieć przy sobie butelkę wody123RF/PICSEL

Aby ludzki organizm pracował prawidłowo, codziennie należy dostarczać mu tyle płynów, ile traci. Wszystkie składniki zawarte w wodach naturalnych, występują również w organizmie człowieka, w jego tkankach i płynach ustrojowych. Ponieważ mają one w wodzie postać jonową są bioaktywne i w związku z tym łatwo przyswajalne, każdego dnia powinniśmy wypijać około 2 litrów naturalnej wody butelkowanej. Najskuteczniejszą metodą jest zatem nieustanne popijanie wody.

- Do niedawna sądzono, że wodę trzeba pić, ale jej spożycie nie wykazuje jakiś dodatkowych korzyści. Jednak ostatnie lata pokazują, że picie wody ma wiele zalet. O których mówi się szczególnie w kontekście profilaktyki nadwagi i otyłości - przyznaje w rozmowie dr inż. Katarzyna Okręglicka, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, pracownik naukowy w Zakładzie Medycyny Zapobiegawczej i Higieny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

To, o czym zapominamy najczęściej, to fakt, że pragnienie pojawia się w momencie, kiedy nasz organizm jest już odwodniony. Dlatego warto mieć przy sobie butelkę wody i regularnie ją popijać. Specjaliści radzą, aby wyrobić w sobie nawyk picia wody i mieć ją zawsze przy sobie.

Dziennie należy wypijać minimum sześć szklanek wody. Jest to zalecane minimum, przy założeniu, że nie uprawiamy żadnego sportu i nie przebywamy na słońcu. Jednak wraz ze zmianą tych czynników spożycie wody powinno być znacznie większe.

- Wyższa temperatura, wzmożona aktywność fizyczna czy przebywanie w ogrzewanym pomieszczeniu zwiększa zapotrzebowanie na wodę - podkreśla dietetyk.

Po jaką wodę należy zatem sięgać?

- Do codziennego nawodnienia organizmu najlepsza będzie woda źródlana bądź mineralna średnio zmineralizowana - stopień jej mineralizacji powinien być poniżej tysiąca mg na litr. Jeśli jednak uprawiamy sport, lub przebywamy na słońcu, wtedy warto mieć przy sobie wodę wysokozmineralizowaną - radzi dr inż. Katarzyna Okręglicka.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas