Sporo napisano już i powiedziano o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na sprawność umysłową. Ostatnie badania dodają kolejną cegiełkę do tego muru, gdyż jak się okazuje wystarczy krótka sesja treningowa każdego dnia, aby usprawnić pracę mózgu. O ile nie sprawi to, że staniesz się rozsądniejszy, o tyle twoja zdolność zapamiętywania i uczenia się może się poprawić.
Naukowcy z uniwersytetu w Portland w stanie Oregon podczas swoich badań na myszach natrafili na gen aktywowany poprzez krótki zryw aktywności fizycznej.
Okazało się, że gen ten, Mtss1L, znajduje się także u ludzi i odpowiada za wspomaganie procesu uczenia się. Wspiera on bowiem mechanizm powstawania połączeń pomiędzy neuronami w mózgu.
Obecnie badacze próbują dowiedzieć, którą część mózgu konkretnie stymuluje Mtss1L. Pewne jest natomiast, że jego pracę pobudzają krótkotrwałe intensywne ćwiczenia.
Jak tłumaczą naukowcy z Portland, ich badania są innowacyjne, gdyż dotychczasowe analizy skupiały się jedynie na długim wysiłku fizycznym utrzymanym w jednym tempie. Tym razem udowodniono, że nawet kilka minut intensywnego ruchu może usprawnić pracę mózgu.
Badacze podkreślają, że taki trening przyniesie korzyści głównie dla procesów myślowych i polepszy zdolność zapamiętywania. Co zaś tyczy się rozwoju mięśni czy kondycji, te kilka chwil to ich zdaniem zdecydowanie za mało, żeby mówić o zbawiennym wpływie kilkuminutowego wysiłku na te aspekty.