Kultowy hotel sprzedany. Co dalej z symbolem Sopotu?
Sofitel Grand Sopot należący do francuskiej sieci AccorInvest zmienił właściciela. Nabyła go spółka polska spółka Sinfam Investments należąca do Hotelu Warszawianka Centrum Kongresowe.
Jeśli byliście kiedykolwiek na molo w Sopocie, z pewnością kojarzycie majestatycznie stojący tuż przy plaży secesyjny (lub neobarokowy, gdyż Polska nie wykształciła typowego stylu secesji, a budowle z tego okresu przypominają bardziej właśnie neobarok) Sofitel Grand Sopot. Został wybudowany w 1927 r. według projektu dwóch profesorów Królewskiej Wyższej Szkoły Technicznej w Gdańsku, architekta Otto Kloeppela oraz konstruktora Richarda Kohnkego.
Stał się najdroższym, najbardziej luksusowym hotelem w Sopocie i całym Wolnym Mieście Gdańsku. W czasie II wojny światowej Niemcy kierowali z niego walkami o Oksywie i Półwysep Helski, później pełnił rolę Kwatery Głównej Adolfa Hitlera. Po wojnie chwilowo służył Armii Czerwonej, ale szybko został przekazany polskim władzom wojskowym, a następnie w 1946 władzom miasta i na powrót zaczął pełnić funkcje hotelowe. Po modernizacji w 2006 r. dołączył do obiektów o najwyższym standardzie w kraju. Do dyspozycji gości w Hotelu Grand Sopot jest 125 pokoi i apartamentów, a także prywatny fragment plaży.
Kultowy hotel w Sopocie zmienia właściciela
Teraz luksusowy hotel zmienia właściciela, o czym poinformował serwis e-hotelarz.pl. Za ok. 125 mln zł kupiła go spółka Sinfam Investments należąca do Hotelu Warszawianka Centrum Kongresowe.
- Od 2021 roku AccorInvest realizuje plan transformacji, której celem jest konsolidacja portfela Grupy wokół najbardziej rentownych aktywów, głównie w segmencie ekonomicznym i midscale w Europie. „Udana sprzedaż hotelu Sofitel Grand Sopot na rzecz Sinfam Investments, to strategiczny krok w ramach procesu transformacji AccorInvest. Pod nowym właścicielstwem Sinfam Investments, doświadczonego inwestora w branży nieruchomości, hotel przejdzie dalsze ulepszenia, w tym planowaną modernizację i renowację, które podniosą jakość obiektu” – poinformował AccorInvest.
AccorInvest posiada w swoim portfelu ok. 700 hoteli, zarówno własnych, jak i w leasingu. Działa na terenie 24 krajów Europy, Azji i Ameryki Południowej. Sinfam Investments koncentruje się obecnie na pozyskiwaniu nowych inwestycji premium. Hotelem w dalszym ciągu będzie zarządzać Accor (AccorInvest i Accor to dwa różne podmioty, łączy je partnerstwo biznesowe).
Źródła: e-hotelarz.pl, architektura.muratorplus.pl
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!