Licealistka z woj. zachodniopomorskiego wygrała konkurs UNESCO

Polski Komitet ds. UNESCO ogłosił wyniki konkursu na esej: "Jak rozumiesz i czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że dziedzictwo kulturowe jest naszym wspólnym dobrem?". Nagrodę główną otrzymała licealistka z Połczyna-Zdroju, a drugie miejsce zajął licealista z Torunia. Wkrótce nastąpi rozdanie nagród, a prace laureatów zostaną udostępnione do przeczytania na stronie UNESCO.

Polski Komitet ds. UNESCO ogłosił wyniki konkursu na esej: "Jak rozumiesz i czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że dziedzictwo kulturowe jest naszym wspólnym dobrem?". Nagrodę główną otrzymała licealistka z Połczyna-Zdroju, a drugie miejsce zajął licealista z Torunia. Wkrótce nastąpi rozdanie nagród, a prace laureatów zostaną udostępnione do przeczytania na stronie UNESCO.
Polska instytucja działająca w ramach funkcjonowania Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury ogłosiła zwycięzców konkursu UNESCO. Zdj. ilustracyjne. /Piotr Drabik, CC BY 4.0 DEED /Wikimedia

UNESCO to organizacja, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinach kultury, sztuki i nauki. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury zajmuje się ponadto krzewieniem postawy pełnej szacunku wobec praw człowieka, niezależnie od jego wyglądu, religii, czy statusu. 

Polska jest członkiem organizacji od 6 listopada 1946 roku. Jest jednym z pierwszych sygnatariuszy Konwencji UNESCO o Ochronie Światowego Dziedzictwa. Ze względu na swoją misję, organizacja podejmuje rozmaite inicjatywy w celu utrzymywania i wspierania wspomnianych wartości. Wśród takich projektów są np. różne tematyczne konkursy. 

Reklama

Polski Komitet ds. UNESCO ogłosił wyniki drugiej edycji konkursu. Tematem było dziedzictwo

Polski Komitet ds. UNESCO został natomiast założony jako odrębna instytucja w 1956 roku. Jego misja jest ogólnie zgodna z celami UNESCO - chodzi o działania na rzecz ochrony pokoju, poprzez budowanie współpracy międzynarodowej w dziedzinach edukacji, nauki, kultury, informacji i komunikacji. 

Polski Komitet pełni też rolę łącznika między organizacją, której siedziba znajduje się w Paryżu, a polskimi instytucjami rządowymi i pozarządowymi.

Niedawno jednostka zorganizowała drugą edycję ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, który dotyczył zagadnienia dziedzictwa. Uczestnicy tym razem musieli przygotować prace poświęcone tematowi: "Jak rozumiesz i czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że dziedzictwo kulturowe jest naszym wspólnym dobrem?". Termin nadsyłania prac minął 4 marca, następnie komisja zajęła się sprawdzaniem zgłoszeń. Teraz jury ogłosiło zwycięzców.

Licealistka z Połczyna-Zdroju wygrała konkurs UNESCO. Na drugim miejscu uczeń z Torunia

Nagrodę główną otrzymała Helena Liszka-Ziemba z Zespołu Szkół w Połczynie-Zdroju im. Stanisława Staszica. Dziewczyna wyjaśniła, że temat konkursu pokrywał się z jej zainteresowaniami. Licealistka jest bowiem miłośniczką literatury, także dawnej.

- Dzięki temu mogę poznać sposób myślenia dawnych pokoleń, wiem, skąd pochodzę, jaka była historia mojej rodziny - powiedziała w rozmowie z gk24.pl licealistka.

Poza tym dziewczyna przekazała także, że dzięki temu, że ma świadomość, kim byli jej najbliżsi, zna swoje korzenie, koleje losów swoich krewnych, różne radości i tragedie rodzinne, a do tego jest ewangeliczką, to ma na wszystko inne spojrzenie. Jak twierdzi, wymienione czynniki dają jej nieco odmienną perspektywę na rzeczywistość. W swoim eseju licealistka ujęła więc zarówno wątki rodzinne, jak i te, które dotyczą współczesnych wydarzeń na świecie, np. pożaru katedry Notre Dame, czy wojny w Ukrainie. Opiekunkami Heleny Liszki-Ziemby są panie Kinga Dolatowska i Justyna Zalewska, polonistki z połczyńskiego liceum. Wsparcia udzieliła dodatkowo Fundacja Czyn.

- Dodam, że nasza szkoła stara się o uzyskanie statusu szkoły UNESCO, który miała już pod koniec lat 60. XX wieku - powiedziała gk24.pl Kinga Dolatowska. - Nagroda dla Heleny nie ma może wpływu na tę procedurę, ale na pewno ogromnie nas cieszy.

Jury przyznało dwie nagrody - drugie miejsce zajął Mateusz Witkowski, uczeń X Liceum Ogólnokształcące im. prof. Stefana Banacha w Toruniu.

Każdy może przeczytać zwycięskie eseje. Trwa też inny konkurs UNESCO

Nagrody zostaną wręczone w podczas XXXI Welconomy Forum w Toruniu w dniu 26 marca 2024 r. Jury rozda je w czasie panelu Polskiego Komitetu ds. UNESCO pt.: "Dziedzictwo niematerialne - perspektywa krajowa i międzynarodowa". Prace laureatów będzie można także przeczytać i samodzielnie sprawdzić, czym urzekły jury. Zwycięskie eseje zostaną bowiem opublikowane na stronie internetowej unesco.pl, oraz w czasopiśmie "Santander Art and Culture Law Review", które zajmuje się zagadnieniami z obszarów kultury i sztuki.

Wspomniany konkurs nie jest jedynym, przy którym Polski Komitet ds. UNESCO bierze czynny udział. Aktualnie trwa również kolejna edycja innego wydarzenia tego typu. Do 5 maja br. prowadzony jest bowiem nabór zgłoszeń w ramach 24. edycji konkursu stypendialnego Dla Kobiet i Nauki, organizowanego przez L’Oréal Polska we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademią Nauk, UN Global Compact Network Poland oraz właśnie Polskim Komitetem ds. UNESCO.

O stypendium w tym przypadku mogą ubiegać się badaczki na każdym etapie kariery naukowej, które w roku wypłacania nagrody (2025) nie osiągną określonego wieku. 

Komisja wymienia, że chodzi o: 26. rok życia - w przypadku magistrantek, 32. rok życia - w przypadku doktorantek, oraz 40. rok życia - w przypadku habilitantek. 

Jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej, wyróżni 6 stypendystek, przyznając: 3 stypendia habilitacyjne po 40 000 zł, 2 stypendia doktoranckie po 35 000 zł i 1 stypendium magisterskie w wysokości 25 000 zł. Więcej o aktualnie trwającym konkursie można znaleźć na stronie unesco.pl oraz forwomeninscience.com.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: UNESCO | Polska | konkurs
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama