Luksusowy schron atomowy prosto z Polski. "Odczarowaliśmy mroczne bunkry"
Czy szykuje się boom na budowę przydomowych schronów? Polska firma twierdzi, że takie rozwiązanie jest dostępne dla każdego i pokazuje luksusowe bunkry, z których można korzystać na co dzień, a w przypadku zagrożenia ochronią nawet przed atakiem nuklearnym.
Odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego 2022 roku, nieustannie mówi się o bezpieczeństwie kraju i możliwości rozszerzenia konfliktu na cały kontynent. Co jakiś czas wypływa również temat potencjalnych schronów, w których ludność mogłaby bezpiecznie przeczekać ataki. Okazuje się, że tych wcale nie ma tak dużo. Dlatego polskie biuro projektowe postanowiło poszerzyć swoją ofertę o luksusowe bunkry.
- Dwa lata po wybuchu wojny w Ukrainie, w Polsce na miejsce w schronach i ukryciach może liczyć jedynie 3,8% mieszkańców. Dla porównania w bezpiecznej Szwajcarii, miejsce w schronie znajdzie 100% obywateli. Te dane szokują i działają na wyobraźnie - pisze w mediach społecznościowych BXB Studio.
Być może kojarzycie sceny z amerykańskich filmów, gdzie podczas tornad czy huraganów mieszkańcy szybko uciekają do przydomowych schronów. Dla Polaków takie rozwiązanie to jeszcze prawdziwa "egzotyka". Czy czas na zmianę myślenia i traktowanie przydomowych schronów jako normalnego etapu inwestycji?
System budowy schronów o wytrzymałości atomowej
Opracowany w BXB Studio Scorpio House ma zmienić definicję schronu, który prawdopodobnie większości osób kojarzy się z mroczną, betonową, mniej lub bardziej wilgotną i zimną komorą pod ziemią. W tym przypadku architekci proponują nam rozwiązanie modułowe, które można dowolnie skonfigurować zarówno jeśli chodzi o metraż (od 35 do 240 mkw), jak i przeznaczenie. Okazuje się, że współczesny bunkier nie musi być ciemną piwnicą, ale można tam urządzić winiarnię, kino domowe, studio muzyczne, domowe spa czy po prostu miejsce spotkań, z których będziemy korzystali na co dzień.
Dzięki systemowi Scorpio House zmieniamy emocjonalny charakter tego typu architektury o negatywnym zabarwieniu. Można powiedzieć, że odczarowujemy mroczne bunkry wojenne, nadając schronom wymiaru ludzkiego, powszechnego i dostępnego.
Jednocześnie będzie to przestrzeń o odporności NBC (nuklearnej, biologicznej i chemicznej), która zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo nie tylko na wypadek wojny, ale także kataklizmów czy pandemii.
A skąd pomysł na schron pod domem? - Prace nad tradycyjnym schronem o powierzchni ponad 400 mkw po raz pierwszy rozpoczęliśmy w 2014 roku, przy okazji realizacji wielkiej rezydencji. Przez kolejne lata obserwowaliśmy niechęć i wahania naszych klientów co do zasadności inwestowania znacznych środków pieniężnych w budowę schronu, który z założenia ma się nigdy nie przydać. Stąd zrodził się pomysł, aby na nowo zdefiniować pojęcie schronu jako produktu luksusowego, bardziej dostępnego i wielofunkcyjnego - przekazują architekci.
Czy na budowę schronu potrzebne będą specjalne pozwolenia?
BXB poinformowało, że aktualnie trwają prace legislacyjne, które mają na celu poprawę sytuacji w kraju. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że budowa przydomowych schronów oraz ukryć doraźnych ma być zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia formalnego. Nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
***
Polecamy na Antyweb: To niesamowite, co ludzie potrafią zrobić z nowym GPT-4o