Odkryli prehistoryczny "bunkier". Zadziwił archeologów

Ludzie już tysiące lat temu starali się ukryć przed gorącym Słońcem piasków arabskich pustyni. Okazuje się jednak, że mieli na to bardzo ciekawy patent. Najnowsze badania wskazują, że mieszkali w podziemnych schronach, w czeluściach lawowych jaskiń.

Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia w jaskini Umm Jirsan w Arabii Saudyjskiej
Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia w jaskini Umm Jirsan w Arabii Saudyjskiej @MOCHeritageTwitter
Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia w jaskini Umm Jirsan w Arabii Saudyjskiej @MOCHeritageTwitter

Prehistoryczne "bunkry" Arabii

Może to być zaskakujące, ale już od prehistorii ludzie korzystali ze swoistych "bunkrów". Wydrążone w skale pod ziemią jaskinie stanowiły często schronienie dla naszych przodków. Korzystały z nich szczególnie prehistoryczne grupy, zamieszkujące regiony Półwyspu Arabskiego. I jak wskazują najnowsze badania, były to "bunkry" jedyne w swoim rodzaju.

Badacze z australijskiego Uniwersytetu Griffitha wraz z międzynarodową grupą archeologów znalazła po raz pierwszy ślady, że przez tysiące lat ludzie zamieszkiwali podziemne jaskinie lawowe pod piaskami Arabii. Odkryli je w jaskini Umm Jirsan na terytorium dzisiejszej Arabii Saudyjskiej.

Wcześniej jaskinie lawowe nie były tak szczegółowo badane pod kątem pozostałości ludzkiego osadnictwa. Są to jaskinie, które powstają pod powierzchnią ziemi podczas erupcji wulkanu. Tworzą się, gdy rzeki lawy na powierzchni ochładzają się i krzepną, podczas gdy stopiona skała nadal jest gorąca pod powierzchnią. Ostatecznie, gdy lawa wypływa, pozostawia za sobą tunel.

Nowy rozdział w archeologii Półwyspu Arabskiego

W rozciągającej się na 1,5 kilometra jaskini Umm Jirsan archeolodzy znaleźli kawałki ceramiki, kości zwierząt oraz rysunków naskalnych. Według wstępnej analizy najstarsze ślady mogą mieć nawet 10000 lat, a najmłodsze - 3500. Wskazuje to, że jaskinia była domem dla wielu ludzi od neolitu aż do czasów epoki brązu.

Według archeologów podziemne jaskinie lawowe były idealnym schronieniem dla prehistorycznych grup przed gorącym Słońcem czy silnymi wiatrami, wzniecającymi tumany piasku. Co jednak ważniejsze odkrycia w Umm Jirsan pozwalają na lepsze zrozumienie historii ludów zamieszkujących w epoce kamienia i brązu tereny Półwyspu Arabskiego.

- Odkrycia te podkreślają ogromny potencjał interdyscyplinarnych badań w jaskiniach lawowych, oferując unikalne okno na odległą przeszłość Arabii - podsumowują archeolodzy w artykule nt. odkrycia.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas