Masaż działa jak leki przeciwzapalne

Terapia masażem powoduje wyłączanie działania genów odpowiedzialnych za stany zapalne, a włączanie tych genów, które ułatwiają proces zdrowienia mięśni - wynika z najnowszego badania kanadyjskich uczonych z uniwersytetu McMaster.

Nic nie zastąpi dobrego masażu
Nic nie zastąpi dobrego masażu© Panthermedia

Poświęcenie 11 młodych mężczyzn

Do badań wykorzystano 11 młodych mężczyzn, skłonnych poświęcić się dla dobra nauki - mieli trenować na rowerze tak intensywnie, by efektem było zmęczenie i ból mięśni. Dziesięć minut po ostrym treningu pojawiał się masażysta, a potem przychodził znów 2,5 godziny później. Masował jednak tylko jedną nogę każdego z ćwiczących.

Zaś badacze analizowali próbki tkanki mięśniowej, nie wiedząc jednak, z której nogi pochodzą tkanki. Wiedział to tylko masażysta, dla zapewnienia obiektywizmu badań.

Masaż jak leki

Z drugiej strony próbki z masowanych mięśni miały trzy razy mniej, niż te pochodzące z mięśni pozostawionych bez terapii, NfkB, który uaktywnia geny odpowiedzialne za stan zapalny - podsumowali w "Science Translational Medecine". Sposób, w jaki na poziomie komórkowym oddziałuje masaż jest taki, jak leków przeciwzapalnych.

Mieć ciastko i zjeść ciastko

- Właściwie to można mieć ciasteczko i zjeść ciasteczko - podsumował Tarnopolsky. - Na pewno będę częściej korzystał z masaży - dodał.

Jak komentowali internauci, to wyjątkowo nieciekawe wyniki badań z punktu widzenia firm farmaceutycznych, zarabiających duże pieniądze m.in. właśnie na lekach przeciwzapalnych.

PAP - Nauka w Polsce

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas