Mężczyzna nosił w sobie gigantyczny kamień nerkowy. Widok przeraża

62-letniemu emerytowanemu żołnierzowi ze Sri Lanki usunięto rekordowy kamień nerkowy. Pobił dwa rekordy Guinnessa. Waży 0,8 kilograma i mierzy ponad 13 centymetrów. Kamień został usunięty przez lekarzy armii Sri Lanki na początku miesiąca.

Wydobyty okaz wielkości grapefruita został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa
Wydobyty okaz wielkości grapefruita został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa123RF/PICSEL

Rekordowy kamień nerkowy

Emerytowanemu żołnierzowi usunięto na początku miesiąca rekordowej wielkości kamień nerkowy. Jak podają lekarze okaz ważył 0,8 kilograma i mierzył ponad 13 centymetrów. Wcześniejsze rekordy wynosiły 13 centymetrów długości, ustanowiony w Indiach w 2004 roku oraz 620 gramów wagi, ustanowiony w 2008 roku w Pakistanie, jak podaje Księga Rekordów Guinnessa.

Jak się okazuje, kamień ze Sri Lanki pobił oba te rekordy jako „największy i najcięższy kamień nerkowy”, który kiedykolwiek wydobyto podczas operacji. Zdjęcie gigantycznego kamienia zostało opublikowane przez armię Sri Lanki. Widać na nim wyraźnie, ile mierzy i ile waży wydobyty okaz.

Jak powstają kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe są stosunkowo powszechne i dotykają około 10 procent ludzi w pewnym momencie ich życia. Niektóre badania sugerują, że problem się nasila i będziemy mieli do czynienia z coraz większą liczbą przypadków. W większości można zapobiec powstaniu kamieni nerkowych, wystarczy przyjmować odpowiednią ilość wody w ciągu dnia i zmniejszyć spożycie sodu.

Lekarze zalecają picie od 2 do 3 litrów wody dziennie, jeżeli chcemy pozbyć się z naszego organizmu wszelkich zalegających kamyczków mniejszych niż 3 milimetry, poprzez wypłukanie ich z układu moczowego, jednak często bywa to bardzo bolesne.

Kamienie nerkowe powstają w wyniku wytrącenia się z moczu substancji, które w nim występują. Zazwyczaj złogi powstają z takich związków jak fosforan wapnia, szczawian wapnia, kwas moczowy, cystyna, krzemiany czy struwit.

Jak wykryć kamienie, jak się je usuwa

O tyle, o ile małe kamienie do 3 milimetrów jesteśmy w stanie „urodzić”, to większe niż 3 milimetry będą wymagały już interwencji specjalistycznej. Zazwyczaj usuwa je się albo poprzez ich rozbicie za pomocą fal dźwiękowych bądź poprzez operacje przez małe nacięcie w dolnej części pleców.

Jeżeli chcemy potwierdzić u nas obecność kamieni nerkowych, musimy udać się do lekarza, który dzięki technikom obrazowania, na przykład USG lub tomografii komputerowej, będzie w stanie wykryć jakiekolwiek złogi w układzie moczowym.

Co ciekawe, występuje pewna korelacja, między rozwojem i dostępnością technologii tomografii komputerowej, a zwiększenie częstości diagnoz kamicy nerkowej. W większości przypadków kamieniom nerkowym towarzyszy ból, który może obejmować plecy, podbrzusze lub pachwiny, oraz objawiać się może obecnością krwi w moczu.

Obecnie mężczyzna, któremu usunięto gigantyczny kamień, czuje się dobrze, a wydobyty okaz wielkości grapefruita został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Mimo wielkości kamienia, żadne narządy nie uległy uszkodzeniu, a nerki pracują prawidłowo.

Zobacz obłoki srebrzyste!INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas