Mount Everest. Poważne zmiany dla wspinaczy

Najwyższy szczyt świata niczym magnes działa nie tylko na profesjonalnych wspinaczy, ale też łowców adrenaliny i co zamożniejszych turystów. Od 1 stycznia osoby wybierające się na Mount Everest czekają jednak poważne zmiany.

Samotnie na Mount Everest? Nie ma takiej opcji!
Samotnie na Mount Everest? Nie ma takiej opcji!123RF/PICSEL

Rząd Nepalu zatwierdził nowe regulacje pod koniec grudnia. Od nowego roku nie będzie możliwa samodzielna wspinaczka na najwyższy szczyt świata. Oznacza to, że nawet najlepsi himalaiści globu odtąd będą mogli próbować wdrapać się na Mount Everest wyłącznie w towarzystwie przewodników.

Zmiana ta, chociaż często podnoszona przy okazji wypadków z udziałem górskich solistów w Himalajach, budzi kontrowersje.

Poprawa bezpieczeństwa i finansów

Według znawców tematu nepalskim władzom chodzi nie tylko o poprawę bezpieczeństwa, ale też o poprawę sytuacji finansowej miejscowej ludności. Teraz wspinacze nie będą mieli wyboru i - nawet jeśli będą przygotowani na samodzielne zdobycie szczytu - będą musieli zwiększyć budżet wyprawy o wynagrodzenie dla dodatkowej osoby

Kolejne zmiany dotyczą wspinaczki osób z niepełnosprawnością. Od 1 stycznia rząd Nepalu nie wyda zgody na próbę zdobycia Mount Everestu niewidomym oraz osobom z amputowanymi kończynami. Przeciwnicy tego zapisu zarzucają nepalskim władzom dyskryminację.

Pozwolenia nie otrzymają też dzieci poniżej 16. roku życia, co akurat specjalnego zdziwienia i oburzenia nie wywołuje.

Najwyższą - wznoszącą się 8848 metrów nad poziomem morza - górę globu po raz pierwszy zdobyto 29 maja 1953 roku. Na szczycie stanęli wówczas Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Norgay Tenzing.

W ostatnich latach góra była wręcz oblegana, nie tylko przez zawodowców, ale też łowców przygód, adrenaliny i turystów. Chętnych do zdobycia szczytu nie odstraszyły nawet wysokie koszty pozwolenia i ekspedycji, sięgające niekiedy kilkudziesięciu tysięcy dolarów od osoby.

Historyczne wyprawy polskich himalaistów

W historię wspinaczki na najwyższy szczyt świata wielki wkład mieli polscy himalaiści. Pierwszą osobą z naszego kraju, która zdobyła Mount Everest była Wanda Rutkiewicz. Sztuki tej ta znakomita himalaistka dokonała 16 października 1978 roku.

Niespełna 1,5 roku później, a dokładniej rzecz ujmując 17 lutego 1980 roku Polacy jako pierwsi zdobyli szczyt zimą. Na dachu świata stanęli tego dnia Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, a pierwszą w historii udaną zimową wyprawą na ośmiotysięcznik kierował Andrzej Zawada.

W maju tego samego roku dwie kolejne legendy polskiego himalaizmu, Jerzy Kukuczka i Andrzej Czok, wytyczyli nową drogę na Mount Everest. Panowie zdobyli szczyt wspinając się filarem południowym.

(dj)

***

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas