Reklama

​Narty czy snowboard. Co jest lepsze na ferie zimowe?

Narty czy snowboard, dwie deski czy jedna? To pytanie zadaje sobie wiele osób, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze sportami zimowymi. Trudno dać jednoznaczną odpowiedź, nie wywołując sprzeczek między miłośnikami narciarstwa i snowboardu. Bez wątpienia oba sporty są wyjątkowe: nie tylko poprawiają koordynację ruchową, lecz także dostarczają wiele emocji i adrenaliny. Łatwiejsza jest nauka jazdy na nartach czy na snowboardzie? Który z tych sportów zimowych jest bezpieczniejszy? Co wybrać na początek - narty czy snowboard?

Narty czy snowboard - co łatwiejsze?

Jazda zarówno na nartach, jak i na snowboardzie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Oba sporty pomagają przede wszystkim utrzymać dobrą formę fizyczną. Jazda na śniegu pomaga poprawić kondycję i krążenie krwi, usprawnia metabolizm, dotlenia organizm, wzmacnia mięśnie, pozytywnie wpływa na spalanie zbędnych kalorii. 

Jednak oba te sporty zimowe angażują zupełnie inne partie mięśni. Podstawową różnicą pomiędzy nartami a snowboardem jest zakres ruchu nóg oraz pozycja, w której zjeżdżamy. W przypadku snowboardu nogi są przymocowane do jednej deski, a przy zjeździe wykorzystywany jest balans naszego ciała. 

Reklama

Zestaw narciarski składa się z dwóch nart, które przymocowane są na nogach narciarza oraz z pary kijków. Przed każdym wyjazdem na narty warto przygotować się fizycznie, ponieważ ta dyscyplina obciąża szczególnie stawy kolanowe. Osobom, planującym postawić pierwsze kroki na stoku, pierwsze jazdy przyniosą podobny wysiłek zarówno na nartach, jak i na snowboardzie. 

Mogłoby się wydawać, że jazda na nartach jest łatwiejsza niż utrzymanie równowagi na jednej desce. Jeśli spojrzeć na te dyscypliny z innej perspektywy, koordynacja nart i kijków jest znacznie trudniejsza do opanowania, co zabiera więcej czasu niż opanowanie utrzymania równowagi. Niezależnie od tego, co wybierzemy na początek, najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalnego instruktora, który pokaże podstawy i pomoże wyrobić prawidłowe nawyki.

Narty dla zdrowia

Jazda na nartach to nie tylko dyscyplina i forma aktywności fizycznej, ale też świetna zabawa oraz wspaniała forma spędzania czasu wolnego. Taki wysiłek fizyczny pobudza układ krążenia i serce do działania. Jazda na nartach pomaga szybciej spalić tkankę tłuszczową - nawet bez stosowania diety możemy pozbyć się do 3000 kcal dziennie. Narciarstwo angażuje nie tylko mięśnie nóg i pośladków, ale także brzucha i pleców, z którymi często mamy problemy z powodu siedzącego trybu życia. 

Oddychanie świeżym górskim powietrzem na stokach, daleko od tras samochodowych, redukuje stres oraz wyzwala produkcję serotoniny, hormonu szczęścia. Ponadto działanie naturalnego słońca w górach (nawet w okresie zimowym) przyczynia się do zwiększonej produkcji witaminy D, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz ogólne samopoczucie. Narty to świetny sposób na wyjazd wakacyjny czy świąteczne zarówno dla osób indywidualnych, jak i całych rodzin czy grup przyjaciół.

Jazda na snowboardzie. Efekty i korzyści

Snowboarding to sport dla amatorów deskorolki i surfingu, który w pewnym zakresie jest podobny do narciarstwa. Jazda na snowboardzie dostarczy przede wszystkim wiele niezapomnianych emocji, podziwiając piękne widoki śnieżne. Poza tym, jazda na snowboardowej desce przyniesie również wiele korzyści zdrowotnych - poprawi równowagę, wzmocni mięśnie całego ciała, usprawnia pracę układu odpornościowego i krążenia, a także pomoże spalić pokaźną liczbę kalorii. Ponadto snowboarding pomaga zapomnieć o obowiązkach i codziennych zmartwieniach, pozwala rozładować stres oraz wpływa na wydzielanie endorfin w organizmie. Teraz już wiesz, jakie korzyści płyną z jazdy na snowboardzie.

Co jest bezpieczniejsze - narty czy snowboard?

Trudno powiedzieć co jest bezpieczniejsze - narty czy snowboard. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. W przypadku jazdy na nartach najbardziej narażone na kontuzje są kolana. Zwichnięcia, nadwyrężenia i złamania też nie są rzadkością. Ale to wcale nie znaczy, że snowboarding jest bardziej bezpiecznym sportem. Osoby uprawiające snowboard narażają przede wszystkim kość ogonową i nadgarstki. Natomiast ryzyko kontuzji podczas jazdy zarówno na nartach, jak i snowboardzie możemy zniwelować, używając odpowiednich ochraniarzy. Trudno też odpowiedzieć co jest tańsze - narty czy snowboard? 

Deski i buty snowboardowe to podobny wydatek do nart i butów narciarskich. Odzież na narciarzy i snowboardzistów też nie ma zbyt wielkich różnic cenowych. Ze względu na to, że część akcesoriów jest taka sama dla obu dyscyplin, kwestie finansowe nie powinni mieć wpływu na decyzję co wybrać - narty czy snowboard. Sprzęt na narty czy snowboard możemy początkowo wypożyczyć, aby spróbować obu tych sporów i poczuć w czym czujemy się lepiej. Zanim dokonamy zakupu własnego sprzętu, warto podjąć decyzję o wyborze odpowiedniej dyscypliny.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy