Nowa zabawka miliardera. Bezos zapłacił 500 milionów dolarów za jacht

Najbardziej luksusowy żaglowiec świata należący do właściciela Amazona został zauważony na Morzu Północnym. Na pokładzie bizantyjski luksus i najnowocześniejsze wyposażenie. Utrzymanie wartego pół miliarda żaglowca kosztuje fortunę, ale Jeffa Bezosa na to stać. Przy okazji nie obyło się bez małego skandalu.

Jeff Bezos nie narzeka na brak gotówki. W rankingu magazynu "Forbes" opublikowanym w lutym b.r. właściciel koncernu Amazon znalazł się na trzecim miejscu listy najbogatszych ludzi na naszej planecie z wynikiem 126,3 miliarda dolarów. Trudno się w tej sytuacji dziwić, że zapragnął mieć nową zabawkę: luksusową, pływającą i w dodatku pod żaglami. Miliarder ma od dawna jacht "The Flying Fox" wart skromne 400 milionów dolarów, ale tym razem postanowił sprawić sobie naprawdę wyjątkową łódkę kosztującą okrągłe pół miliarda dolarów. To najnowocześniejszy jacht i jednocześnie żaglowiec świata znany wcześniej jako "Project 271", który zbudowała holenderska firma Oceanco

Reklama

Nowy jacht Bezosa jest pod każdym względem wyjątkowy. Ma długość 127 metrów i trzy potężne maszty na żagle. Na jego pokładzie oprócz umieszczonego pod pokładem basenu jest także kino i biblioteka. Ciekawostką jest także lądowisko dla helikopterów, które znajduje się na "jachcie pomocniczym" stale płynącym w pobliżu żaglowca. 

Nowy jacht właściciela Amazona jest wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia do nawigacji, a także specjalny system całkowicie automatycznie stawiający żagle. 

Jacht kosztujący 500 milionów dolarów został zbudowany w stoczni w Alblasserdam w Holandii. Od samego początku był problem, jak żaglowiec ma przepłynąć rzeką pod mostem Koningshaven w Rotterdamie (prześwit mostu wynosił "zaledwie" 40 metrów). Stocznia zwróciła się z prośbą do władz miasta o zdemontowanie mostu na jeden dzień, aby umożliwić statkowi przepłynięcie pod nim i wypłynięcie na ocean. Burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb powiedział, że nie będzie na to zgody. Mieszkańcy Rotterdamu zapowiadali, że jeśli most zostanie rozebrany, to oni obrzucą jacht Jeffa Bezosa jajkami. 

W tej sytuacji stocznia Oceanco zdecydowała się, że maszty zostaną zainstalowane później. W ub. roku w całkowitej tajemnicy jacht Bezosa bez masztów za pomocą holowników wypłynął w swój pierwszy rejs. Prawdopodobnie wybrano dłuższą trasę rzekami, aby ominąć centrum Rotterdamu. Pasjonat z holenderskiego fanklubu "Dutch Yachting" nagrał film, na którym widać żaglowiec miliardera opuszczający stocznię. Wszystko odbyło się pod osłoną nocy, gdyż Jeff Bezos po kłopotach z feralnym mostem wolał uniknąć rozgłosu.

Na początku marca 2023 luksusowy jacht Jeffa Bezosa został nagrany podczas wykonywania prób morskich na Morzu Północnym w pobliżu Rotterdamu. Tym razem miał zainstalowane wszystkie maszty.

Jeff Bezos nie jest jedynym miliarderem, który sprawił sobie nowy jacht. Ekspert od rynku super jachtów Sam Tucker z londyńskiej firmy VesselsValue powiedział, że branża przeżywa swoje "wielkie dni". Najbogatsi ludzie świata po okresie pandemii Covid-19 mają potrzebę zrobienia sobie przyjemności i kupują na wyścigi jachty warte fortunę. - Rynek super jachtów oszalał - stwierdził brytyjski ekspert.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jacht | Jeff Bezos | miliarderzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy