Nowoczesne biuro – czyli jakie? Pięć cech, które zainspirują pracowników

Wzajemna inspiracja to jeden z elementów, który jest niezwykle trudny do osiągnięcia, kiedy zdecydowana większość zatrudnionych pracuje zdalnie. Wymiana spontanicznych inicjatyw oraz koordynacja pracy są bowiem w dużym stopniu utrudnione. Aby przepływ naturalnie wpadających nam do głowy pomysłów był w ogóle możliwy, konieczny wydaje się powrót do biura. Ale właśnie... jakiego?

Prezentacja partnera

Zajmujący się badaniami naukowymi fizycy czy matematycy nie bez powodu zapisują na serwetkach wpadające im do głowy pomysły - znikają one z ich pamięci równie szybko, jak się pojawiają. A serwetki są zawsze pod ręką. Podobnie sytuacja wygląda w biurze. Współpracownik znajduje się tuż obok i bez zbędnej zwłoki możemy się z nim podzielić myślą, koncepcją czy inicjatywą, na którą właśnie wpadliśmy. Jeśli w odpowiedzi usłyszymy, że to coś wartościowego, podążamy tym tropem, jeżeli wręcz przeciwnie - mamy szansę na zajęcie się czymś innym i w ten sposób nie tracimy niepotrzebnie cennego czasu.

Tym bardziej że praca w dużych firmach czy korporacjach to dziś w dużej mierze szukanie odpowiedzi na pytanie, czego oczekują konsumenci. A ich potrzeby zmieniają się niezwykle dynamicznie. Niezbędne jest więc szybkie reagowanie. Tymczasem rozmowy na internetowych czatach umożliwiają przede wszystkim przekazywanie podstawowych informacji o tym, co właśnie robimy, a telekonferencje - wymagają czasu, by w ogóle je zorganizować i zebrać o jednej godzinie każdego potrzebnego w danej chwili pracownika.

Dokładnie z tego powodu (oraz wielu innych!) coraz więcej firm decyduje się na powrót do biur - praca zdalna w znacznym stopniu utrudnia wzajemną inspirację, co obecnie wyraźnie dostrzegamy. Tutaj jednak pojawia się problem: spora grupa pracowników tak bardzo przywykła do pracy ze swojego miejsca zamieszkania, że może u nich powstać wrażenie, iż coś im jest odbierane. Jak rozwiązać ten problem? Nie zmuszając, a zachęcając ich do powrotu - na najróżniejsze sposoby. Jednym z nich jest budowa nowoczesnej przestrzeni do pracy. Dosłownie i w przenośni.

Jakie jednak powinno być miejsce pracy, które po pierwsze będzie stymulantem do powrotu, a z drugiej - impulsem, pobudzającym kreatywność?

Za przykład nowoczesnego biura posłużyć może usytuowane na warszawskim Targówku P&G Warsaw Hub. Dlaczego? Po pierwsze, ponieważ to ponad 8000 m2 zmodernizowanej i niedawno oddanej do użytku przestrzeni biurowej, wykorzystującej najlepsze obecnie rozwiązania architektoniczne. Po drugie, gdyż Procter & Gamble uważnie przygląda się potrzebom swoich pracowników, a następnie na nie reaguje.

Nowoczesne biuro powinno...

...odpowiadać na zróżnicowane style pracy

Każdy z nas jest inny i każdemu z nas lepiej pracuje się w innych warunkach. Jedna osoba efektywniej wypełnia swoje obowiązki w samotności i ciszy, druga - w zgiełku. Ale też innego pomieszczenia wymagają telekonferencje z klientami, a innego codzienne zawodowe obowiązki. Oznacza to tyle, że konieczna jest odpowiedź na zróżnicowane style pracy.

Z tego powodu w biurowcu Procter & Gamble znalazły się sprzyjające "burzom mózgów" sale konferencyjne, integrujące współpracowników open space’y i duże stoły do współpracy czy gwarantujące prywatność niewielkie salki. Czasy, gdy pracownicy mogli korzystać wyłącznie z własnego biurka, dawno minęły.

...zapewniać pracownikom coś więcej niż mają w domu

Firma Procter & Gamble doskonale rozumie, iż najbardziej kreatywne pomysły nie zawsze pojawiają się w momencie pracy przy biurku. Równie dobrze może to nastąpić w trakcie... luźnej rozmowy przy ekspresie do kawy. Dlatego w przypadku nowoczesnych biurowców tak ważne pozostaje zadbanie o to, co pracownik robi w przerwach od pracy bądź już po wypełnieniu wszystkich obowiązków.

W nowym biurze P&G znajdziemy więc m.in. klub fitness, przestrzeń do indywidualnych ćwiczeń oraz zajęć jogi. Ale też bilard, stoły do ping-ponga czy kawiarnię. A wszystko to w myśl zasady, że dobry pracownik, to pracownik wypoczęty i zrelaksowany.

...wychodzić naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami

Wychodzenie naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami to dziś podstawowa zasada przy projektowaniu osiedli mieszkaniowych oraz biurowców. Windy, podjazdy, automatycznie otwierające się drzwi często są standardem. P&G idzie jednak o krok dalej.

Już w recepcji zainstalowano mianowicie pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących, która ułatwia osobom słabosłyszącym komunikację z innymi pracownikami. Co więcej, oznaczenia w języku Braille’a posiadają wszystkie sale konferencyjne.

...oddawać przywiązanie firmy do idei zrównoważonego rozwoju

Zrównoważony rozwój to idea, obok której nie sposób dziś przejść obojętnie. W przypadku strategii biznesowej P&G to wręcz jeden z kluczowych elementów. Stawianie na rozwiązania przyjazne dla środowiska i oszczędzanie zasobów naturalnych jest koniecznością - nie tylko w deklaracjach, ale również w praktyce.

Dlaczego? Ponieważ klienci i konsumenci są obecnie szczególnie wyczuleni na zjawisko greenwashingu. Obniżający zużycie energii system zarządzania budynkiem, oszczędne oświetlenie LED, automatyczne krany z perlatorami czy certyfikowane drewniane meble - tego również nie mogło zabraknąć w nowym biurze.

...zachęcać do nieszablonowego myślenia

Miejsce, w którym wypełniamy swoje obowiązki, musi dziś prowokować do nieszablonowego myślenia, a zniechęcać do podążania utartymi ścieżkami. Jak to osiągnąć? Odchodząc od ujednoliconych powierzchni i tworząc atrakcyjnie wizualnie oraz maksymalnie zróżnicowane przestrzenie.

Wielofunkcyjne, zrównoważone, inkluzywne, inspirujące i integrujące - to pięć aspektów, którymi powinno cechować się każde nowoczesne biuro. Choć pandemia pokazała nam (i naszym pracodawcom), że możliwe jest staranne wykonywanie obowiązków z domu, najczęściej jest ono właśnie "tylko" staranne.

Dobrze zorganizowana i nowoczesna przestrzeń biurowa to coś więcej niż miejsce pracy. To także miejsce spotkań, budowania relacji międzyludzkich, komunikacji zespołowej, wymiany doświadczeń oraz wzajemnej inspiracji.

Prezentacja partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy