Odkrycie nad Bałtykiem. XIX-wieczny statek znaleziony na plaży

Do niecodziennego odkrycia doszło u wybrzeży zatoki Ryskiej. Na plaży w Daugavgrīva niedaleko Rygi został odsłonięty wrak co najmniej 12-metrowego statku, który najpewniej pochodzi z 1. poł. XIX wieku. Narodowa Rada Dziedzictwa Kulturowego Łotwy zaczęła formalne przygotowania do nadania odkryciu statusu zabytku kultury.

Już dwa tygodnie temu mieszkańcy tych okolic informowali w internecie o tajemniczym obiekcie pod piaskami w Daugavgrīva. Niestety w kolejnych dniach przyszedł przypływ i wrak statku ponownie zniknął pod wodami. Dopiero w ciągu ostatnich kilku dób przystąpiono do prac mających na celu odkopanie statku.

Jak się okazało, wrak jest dużo większy niż sądzono. Ma co najmniej 12 metrów długości i 3,5 metra szerokości. Na tym etapie badań możemy zobaczyć odsłoniętą burtę z dębowego drewna. Na zewnętrznej stronie statku znajduje się jeszcze kilka tysięcy drobnych miedzianych gwoździ, co wskazuje na fakt, że burta statku była pokryta dodatkową blachą miedzianą.

Reklama

Odkrycie wraku w Daugavgrīva. Co to był za statek? 

Wstępne badania na podstawie odsłoniętego fragmentu sugerują, że mamy do czynienia z pozostałościami okrętu wojennego lub długodystansowego statku handlowego, który pływał nie tylko po Bałtyku, ale także po innych morzach na świecie.

Precyzyjne oszacowanie wieku statku jest na razie niemożliwe, ale biorąc pod uwagę, że obszar przybrzeżny w Daugavgrīva umocnił się dopiero w połowie XIX wieku, to wrak musi mieć co najmniej 150-200 lat.

Aby zapewnić należytą ochronę nowo odkrytemu zabytkowi zdecydowano zasypać teren tak, aby statek mógł powrócić do wilgoci i chłodu. Tylko w ten sposób wrak będzie zabezpieczony przed degradacją na słońcu i w powietrzu atmosferycznym. Model wraku można podziwiać w wersji 3D w internecie

Przeczytaj też:

Salina Turda. Zadziwiająca kopalnia w Rumunii

Prawdziwy rekordzista przy polskiej granicy. Najdłuższy most wiszący będzie w Czechach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Łotwa | statki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy