Oszaleli! Banknot i moneta sprzedane na aukcji za niewyobrażalną cenę

Rzadko spotykany obecnie banknot 10 tysięcy dolarów pochodzący sprzed okresu II wojny światowej z czasów Wielkiego Kryzysu został sprzedany za rekordową cenę niemal pół miliona dolarów. Niewiele tańsza była moneta z XIX wieku, która została wystawiona na równoległej aukcji.

Aukcje w domu aukcyjnym Heritage Auctions z siedzibą w Dallas w Teksasie słyną z wystawiania przedmiotów o niezwykłej wartości. Niedawno informowaliśmy o wystawieniu na aukcję zaginionego przez lata kultowego myśliwca X-Wing z Gwiezdnych Wojen, który został użyty w "Nowej Nadziei" z 1977 roku. 

Rzadki banknot sprzedany za rekordową kwotę

Teraz CNN przekazał, że sprzedany został rzadki banknot o nominale 10 tysięcy dolarów z 1934 roku. Widać na nim twarz ówczesnego sekretarza skarbu prezydenta Lincolna, Salmona P. Chase’a. Posiada certyfikat Gwarancji Pieniądza Papierowego (PMG) oraz ocenę Wyjątkowej Jakości Papieru (EPQ). Według Heritage Auctions ten konkretny banknot nigdy nie był w obiegu.

Reklama

Rzecznik domu aukcyjnego w rozmowie z CNN poinformował, że dotychczas najwyższą cenę za banknot 10 tysięcy dolarów z 1934 roku uzyskano w 2020 roku. Wówczas sprzedany został za 384 tysiące dolarów. Teraz ten rekord został pobity i ostatecznie banknot znalazł nabywcę za 480 tysięcy dolarów.

Muzeum Amerykańskich Finansów w opisie banknotu pisze, że banknot o wartości 10 tysięcy dolarów był walutą amerykańską o najwyższym nominale, jaka kiedykolwiek znalazła się w publicznym obiegu. Chociaż wydano banknot 100 000 dolarów z portretem Woodrowa Wilsona, jego celem był transfer środków między bankami Rezerwy Federalnej, a nie przekazywanie transakcji detalicznych. Od 1969 roku banknotem o najwyższym nominale emitowanym w USA jest banknot 100-dolarowy.

Rzadka moneta sprzedana na aukcji

Przedwojenny banknot to jednak niejedyny cenny przedmiot wystawiony na aukcji. Nabywcę znalazła również moneta o wartości 20 dolarów typu Double Eagle z 1899 roku z portretem "Głowy Wolności". Cena wyniosła 468 tysięcy dolarów. Nic dziwnego, Todd Imhof, wiceprezes wykonawczy Heritage Auctions uważa, że to "wyjątkowy rarytas". Wyemitowano zaledwie 84 tego typu monety, z czego 30 jest jeszcze w obiegu. - Potrzeba niezwykłej monety, aby znaleźć się na szczycie aukcji o tak niezmiennie wysokiej jakości, a podwójny orzeł z 1899 r. jest taką monetą - skomentował w komunikacie Todd Imhof.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aukcje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy