Pionowe lasy. W Chinach ukończono budowę leśnych wież

W Chinach dopuszczono do użytku dwie wyjątkowe wieże pokryte tysiącami różnych roślin. Nie bez powodu obiekty nazywane są również pionowymi lasami. Zieleń wchodząca w skład całego kompleksu ma pochłaniać rocznie nawet 22 tony dwutlenku węgla, przy okazji dekorując dość monotonny krajobraz miejski.

article cover
Twitter

Z roku na rok ochrona środowiska stanowi coraz ważniejszy obszar naszego życia. Segregujemy śmieci, ograniczamy używanie plastiku oraz inwestujemy w odnawialne źródła energii. Nic dziwnego, że nawet budynki stają się już bardziej ekologiczne, czego doskonałym przykładem jest chiński "Easyhome Huanggang Vertical Forest City Complex".

Znajduje się on w mieście Huanggang położonym we wschodniej części kraju. W przyszłości z pewnością możemy spodziewać się kolejnych tego typu osiedli w Państwie Środka, gdy już trwa ich planowania.

Nowo wybudowany kompleks składa się z pięciu wież, chociaż tylko dwie z nich przykuły w ostatnim czasie uwagę fanów architektury z całego świata. Stało się tak, ponieważ nietypowe konstrukcje pokryte są z każdej strony liczną roślinnością, która ma być przyjemną odskocznią od typowego miejskiego krajobrazu oraz pomóc w osiągnięciu czystszego powietrza.

Wieże mające po 80 metrów wysokości zawierają łącznie 404 drzewa, 4620 krzewów oraz około 2400 metrów kwadratowych traw i kwiatów. Rzekomo każda roślina została starannie dobrana przez ekspertów, aby jak najlepiej zadbać o lokalny klimat. Całe zieleń według założeń ma pochłaniać aż 22 tony dwutlenku węgla rocznie.

We wnętrzach znajdziemy łącznie 209 mieszkań, do których już zdążyli wprowadzić się właściciele. Niestety nie udostępniono na razie żadnych zdjęć ze środka.

Za projekt odpowiadało cenione biuro architektoniczne "Stefano Boeri Architetti". Wcześniej stworzyło ono podobne konstrukcje między innymi we Włoszech czy w Holandii, w związku z czym łatwo się domyślić, że jest na nie popyt. W końcu takich dwóch wież nie powstydziłby się nawet Tolkien.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas