Podążając fałszywym tropem

Henning Mankell z "Fałszywym tropem", nazywanym "kryminałem literackim" wpisuje się w nurt twórczości takich klasyków powieści kryminalnej jak Agatha Christie i Raymond Chandler.

Fałszywy trop
Fałszywy tropmateriały prasowe

Skania, sielski zakątek Szwecji, upalne lato 1994, za pasem mistrzostwa świata w piłce nożnej. Na polu rzepaku dokonuje samospalenia młoda cudzoziemka, dzień później od ciosu siekierą w kręgosłup ginie były minister sprawiedliwości. Morderca zabiera ze sobą skalp ofiary.

Co łączyło dziewczynę i byłego ministra z kolejnymi ofiarami: ze znanym handlarzem sztuki oraz podrzędnym paserem? Inspektor ystadzkiej policji, Kurt Wallander, musi rozwikłać zagadkę pierwszego od wielu lat seryjnego mordercy. Mimo wielu problemów i presji mediów, nie podda się, choć niemal do końca śledztwo idzie w złym kierunku. Czytelnik bardzo szybko poznaje mordercę, wie kim on jest, może śledzić jego myśli i poczynania. Zagadka polega więc na tym, co się zdarzy i w którym momencie policja wpadnie na jego trop.

Powieści kryminalne Henninga Mankella zdobywają świat. Seria kryminałów o Kurcie Wallanderze, która w samej Szwecji osiągnęła nakład trzech milionów egzemplarzy, stała się absolutnym numerem jeden na listach światowych bestsellerów. Wydana została w 25 krajach, miedzy innymi w USA, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii. Wszystkie powieści z tego cyklu zostały sfilmowane przez Telewizję Szwedzką.

Henning Mankell urodził się w 1948 roku w Szwecji. Swój czas dzieli między kraj ojczysty a Maputo, w Mozambiku, gdzie zajmuje posadę dyrektora Teatru Avenida. Światową sławę przyniósł mu cykl powieści kryminalnych o inspektorze Wallanderze. Jest również autorem powieści dla młodzieży.

Mankell jest jednym z najczęściej wystawianych w Szwecji autorów dramatycznych, oraz laureatem wielu szwedzkich i międzynarodowych nagród, m.in. Grand Prix Akademii Szwedzkiej, Złotego Sztyletu za najlepszą powieść kryminalną wydaną w Anglii.

INTERIA.PL jest patronem medialnym książki.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas