Pogromca tłuszczu: Interwał z obciążeniem, cz.2

Krótki i bardzo intensywny wysiłek to najskuteczniejsza droga do przyspieszenia metabolizmu i jedna z najlepszych form ruchowych, która gwarantuje spalanie tkanki tłuszczowej przez wiele godzin. Jeśli nudzi Cię monotonny jogging czy kolejne kilometry pokonywane na rowerze stacjonarnym, najwyższa pora spróbować interwałów.

Taki trening może wykonać zdrowa osoba w każdym wieku
Taki trening może wykonać zdrowa osoba w każdym wiekuINTERIA.PL

Trening interwałowy z obciążeniem, część 2

Po pierwszym zestawie, który możecie znaleźć tutaj, pora na kolejny krok. Trening wciąż bazuje na prostych, wielostawowych ćwiczeniach, a dodatkowe obciążenie w postaci hantli (w domowych warunkach można skorzystać z butelek z wodą) pozwala zaangażować więcej włókiem mięśniowych i wytworzyć solidny dług tlenowy.

To właśnie w zwiększonej potreningowej konsumpcji tlenu leży sekret skuteczności tego wysiłku, pozwala bowiem przyspieszyć metabolizm i sprawia, że organizm spala tkankę tłuszczową nawet przez kolejne 24 godziny, a wszystko to osiągnąć można w zaledwie 15 minut!

Jak wykonać?Trening może wykonywać zdrowa osoba w każdym wieku. Składa się on z 3 ćwiczeń:

1) Martwy ciąg na prostych nogach połączony ze "szrugsami"

2) Pompki na hantlach połączone z wiosłowaniem

3) Przeskoki nad przeszkodą

Każde ćwiczenie należy wykonywać z maksymalną intensywnością przez 45 sekund, między kolejnymi ćwiczeniami nie występuje przerwa czasowa, a po wykonaniu wszystkich trzech ćwiczeń odpoczywamy 45 sekund, ów odpoczynek nie jest jednak bierny i polega na truchcie w miejscu.

Należy pamiętać, że obciążenie każdy powinien dobrać indywidualnie. Im więcej powtórzeń uda nam się wykonać w zadanym przedziale czasowym, tym efekty treningu będą lepsze.

Dodatkowe wskazówki

Przed przystąpieniem do wysiłku należy pamiętać o rozgrzewce, może ona polegać na truchcie w miejscu o stopniowo zwiększającej się intensywności. Następnie 2 - 3 złożone wielostawowe ćwiczenia (przysiady, pajacyki) w zakresie 20 - 30 powtórzeń, jednak bez obciążenia i w umiarkowanym tempie.

Warto podkreślić, że ćwiczenie 2, czyli pompki na hantlach połączone z wiosłowaniem, mogą być przeciwwskazane u osób, które mają problemy ze stawami barkowymi.

Tego rodzaju wysiłku nie należy prowadzić przed śniadaniem ani po typowym treningu siłowym. Na początku można zacząć od 2 sesji tygodniowo, a wraz ze wzrostem wytrenowania można stopniowo zwiększyć ich liczbę do 4, a nawet 5.

Jacek Bilczyński Fit&Lifestyle CoachDołącz do Jacka na portalu Facebook

Jacek Bilczyński - ekspert InteriiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas