Polak wyróżniony przez NASA. Niesamowity widok

Astronomiczne Zdjęcie Dnia publikowane jest przez NASA od lat. W przeszłości w ten sposób wyróżniane były także prace Polaków. Niedawno nagroda znowu powędrowała do rodaka. Otrzymał ją Włodzimierz Bubak, który sfotografował w grudniu wschód Oriona nad Babią Górą. Trzeba przyznać, że uchwycony widok jest niesamowity.

Astronomiczne Zdjęcia Dnia. NASA ponownie wyróżniła Polaka.
Astronomiczne Zdjęcia Dnia. NASA ponownie wyróżniła Polaka.Włodzimierz Bubak/NASAmateriały prasowe

Astronomiczne Zdjęcie Dnia, czyli Astronomy Picture of the Day (w skrócie APOD), to projekt prowadzony przez NASA od lat. Każdego dnia pojawia się tam jedno nowe zdjęcie, które jest "najlepsze" i zostało wybrane z nadesłanych prac. Pod koniec grudnia nagroda ponownie powędrowała do Polaka.

Polak z nagrodą Astronomicznego Zdjęcia Dnia agencji NASA

28 grudnia NASA w ramach Astronomicznego Zdjęcia Dnia ponownie wybrała pracę nadesłaną przez Polaka. Szczęśliwcem został Włodzimierz Bubak, który uwiecznił na zdjęciu wschód Oriona nad Babią Górą. Zrobił to w dniu przesilenia zimowego i następnie obraz zgłosił do APOD.

Wyróżnione zdjęcie przedstawia wschód Oriona nad Babią Górą, uchwycony podczas długiej nocy przesilenia zimowego. Oprócz charakterystycznych gwiazdozbiorów, widoczne są na nim także wodorowe mgławice emisyjne, takie jak Pętla Bernarda, M42 oraz Mgławica Rozeta. Te obiekty, na co dzień niewidoczne gołym okiem, udało mi się zarejestrować dzięki aparatowi poddanemu astromodyfikacji i wyposażonemu w filtr przepuszczający pasmo H-alfa
– przekazał w wypowiedzi dla PAP-u Włodzimierz Bubak.

W prawym dolnym rogu zdjęcia znajduje się szałas w Paśmie Mędralowej. Światło w pobliżu pochodzi z lampki turystycznej, którą Bubak wykorzystał w roli doświetlenia. Laureat nagrody NASA na co dzień jest nauczycielem w jednej ze szkół technicznych w Jaworznie. Fotografią pasjonuje się od pięciu lat.

Pan Włodzimierz zwrócił uwagę także na pewien problem, który narasta. To zanieczyszczenia sztucznym światłem, których jest coraz więcej, a to utrudnia fotografowanie nocnego nieba.

Polacy laureatami APOD już wcześniej

Pan Włodzimierz dołączył do wąskiego grona Polaków, którzy zostali wyróżnieni przez NASA w ramach Astronomicznego Zdjęcia Dnia. Inicjatywa została zapoczątkowana w 1995 r. i do tej pory nagrody zdobyło tylko kilka osób z Polski. Są to Mariusz Durlej, Antoni Zegarski, Marcin Ślipko, Daniel Koszela i Ireneusz Nowak oraz Marcin Rosadziński. Ostatni z wymienionych laureatów może pochwalić się już trzykrotnym zwycięstwem.

Ostatnie zdjęcie Rosadzińskiego zostało wybrane w ramach APOD w zeszłym roku. Był to obraz, na którym astrofotograf uchwycił Drogę Mleczną nad Tatrami Bielskimi. Natomiast najmłodszym laureatem Astronomicznego Zdjęcia Dnia agencji NASA z Polski jest Antoni Zegarski, który jest autorem obrazu Wilczego Księżyca zrobionego we włoskich Alpach. Miał wtedy 17 lat.

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman, pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas