Postępy w badaniach nad wirusem HIV

Naukowcy zapowiadają przełom w badaniach nad AIDS. Po 20 latach starań udało się wreszcie poznać strukturę enzymu, integrazy, który ma kluczowe znaczenie przy ataku wirusa HIV.

article cover
AFP



Kiedy wirus HIV atakuje organizm człowieka, używa integrazy do wbudowania kopii swego materiału genetycznego w nasze DNA. Niektóre z obecnych na rynku leków blokują działanie tego enzymu, jednak dopiero teraz, kiedy dokładnie znamy jego strukturę, możemy dokładnie zrozumieć, jak one działają i jak poprawić ich skuteczność.

40 tysięcy prób

Wyhodowanie odpowiednio czystego kryształu, który umożliwiłby badania strukturalne, było niezwykle ciężkim zadaniem. Użyto integrazy innego retrowirusa, podobnego do HIV i po - uwaga - 40 tysiącach prób wreszcie stworzono kryształ na tyle czysty, że można było zbadać jego trójwymiarową strukturę. Co więcej, dokładnie zaobserwowano mechanizm blokowania integrazy przez dwa, stosowane obecnie leki.

Nowe nadzieje

Naukowcy z Imperial College London i Uniwersytetu Harvarda "pożyczyli" integrazę od mniej znanego retrowirusa PFV. Przez cztery lata zdołali wyhodować zaledwie siedem rodzajów kryształów, z których tylko jeden okazał się odpowiedni do dalszych badań.

Jego strukturę zbadano przy pomocy dyfrakcji promieni X. Potem zanurzano go w roztworze leków, blokujących działanie integrazy i obserwowano, jak łączą się z enzymem. Jak donosi czasopismo "Nature", okazało się, że struktura integrazy różni się od tej, jaką wyobrażano sobie na podstawie wcześniejszych badań. Dlatego nadzieje na przełom w tworzeniu skuteczniejszych leków są bardzo poważne.

INTERIA/RMF
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas