Powstaje największy stadion piłkarski świata. Ma formę gigantycznego namiotu

Poznaliśmy projekt niezwykłego stadionu piłkarskiego, który będzie nie tylko największym na świecie, ale i przybierze nietypową formę ogromnego namiotu. Obiekt nazwany Grand Stade Hassan II będzie zlokalizowany w Maroku i gotowy na następny Mundial 2030.

Poznaliśmy projekt niezwykłego stadionu piłkarskiego, który będzie nie tylko największym na świecie, ale i przybierze nietypową formę ogromnego namiotu. Obiekt nazwany Grand Stade Hassan II będzie zlokalizowany w Maroku i gotowy na następny Mundial 2030.
To będzie największy stadion piłkarski na świecie. Powstaje w Maroku /Oualalou+Choi/Populous /materiały prasowe

Eksperci stadionowi Populous i architekci Oualalou + Choi połączyli siły, aby wspólnie zaprojektować niezwykły stadion Grand Stade Hassan II w Maroku, który będzie miał formę ogromnego namiotu i będzie największym stadionem piłkarskim na świecie. Obiekt powstaje z myślą o Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej 2030, które Maroko organizuje wraz z Portugalią i Hiszpanią. 

Maroko buduje największy stadion świata

Budynek nawiązuje do inspirowanego Beduinami stadionu w Katarze, a czerpie z tradycyjnego marokańskiego zgromadzenia zwanego Moussem. Będzie mógł pomieścić 115 tys. kibiców, co czyni go stadionem piłkarskim o największej pojemności na świecie - dla porównania, będzie on także większy od oficjalnej pojemności największego stadionu sportowego w Stanach Zjednoczonych, który może pomieścić 107 601 widzów. 

Reklama

To namiot czy stadion?

Jego konstrukcja przypominająca namiot będzie zawierała aluminiową kratę zewnętrzną, która pomoże zacienić widzów i umożliwi wentylację. Ponadto kluczowym elementem będą wielopoziomowe ogrody na zewnątrz trybun oraz ogród botaniczny na parterze - wygląda więc na to, że będzie to przy okazji najbardziej nietypowy stadion piłkarski świata. 

Jak przekonuje główny architekt projektu, Tarik Oualalou z Oualalou + Choi, Grand Stade Hassan II jest głęboko zakorzeniony w kulturze marokańskiej, z jej tradycjami i współczesnymi wyrazami: "Jest zakorzeniony w starożytnych i pierwotnych postaciach: Moussem, namiocie i ogrodzie, a także w topografii i krajobrazach Maroka. To hojna przestrzeń, otwarta na świat i pełna szacunku dla chronionej przyrody".

Aktualnie trwają przygotowania do jego budowy na 100-hektarowym terenie w mieście El Mansouria niedaleko Casablanki. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie ukończony, ale na pewno będzie gotowy do 2030 roku. Po mistrzostwach świata zostanie zaś siedzibą dwóch lokalnych klubów piłkarskich, choć nie wydaje się, by kiedykolwiek były one w stanie wypełnić go kibicami w całości.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stadion piłkarski | Maroko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy