Poznaliśmy najlepsze lotniska świata 2024. Które na szczycie?

Daniel Górecki

Daniel Górecki

Aktualizacja

Przez ostatnią dekadę walkę o tytuł "najlepszego na świecie" toczą regularnie dwa lotniska, międzynarodowe lotnisko Changi w Singapurze i międzynarodowe lotnisko Hamad w Doha. Kto wygrał ją w tym roku?

Jakie lotnisko zyskało największe uznanie pasażerów w tym roku?
Jakie lotnisko zyskało największe uznanie pasażerów w tym roku?123RF/PICSEL

Skytrax, czyli brytyjski serwis z recenzjami i rankingami linii lotniczych i lotnisk, co roku przeprowadza wśród pasażerów ankietę, aby stworzyć listę najlepszych lotnisk na świecie. Kto znalazł się na jej szczycie w tym roku? Zaszczyt ten przypadł katarskiemu lotnisku, które słynie z ultranowoczesnego designu, łatwych w obsłudze terminali i możliwości zakupu luksusowych towarów. DOH oferuje też bezpłatne wycieczki po mieście dla pasażerów z długimi przesiadkami, co z pewnością pomogło mu uzyskać wysokie oceny respondentów.

Znajduje się tu także hotel Oryx Airport, który oferuje zabiegi spa, kort do squasha i basen o długości 25 metrów - trudno się nie zachwycić, prawda? Oznacza to, że lotnisko w Singapurze (SIN) musiało zadowolić się drugą pozycją, trzeba jednak dodać, że zdobyło tytuł w 2023 i 2020 r., oddając pierwsze miejsce Hamad w Doha (DOH) w 2022 i 2021 r., więc oba lotniska często zmieniają się na prowadzeniu.

W tym roku [Międzynarodowy port lotniczy Hamad] obchodzi swój przełomowy dziesiąty rok działalności i jesteśmy naprawdę zaszczyceni, że pasażerowie już po raz trzeci wybrali nas na Najlepsze lotnisko na świecie
powiedział dyrektor generalny Qatar Airways Group, Badr Mohammed Al Meer.

Dominują europejskie lotniska

W pierwszej piątce znalazło się jeszcze miejsce dla południowokoreańskiego Seoul Incheon Airport oraz dwóch japońskich lotnisk, a konkretniej tokijskich portów przesiadkowych Haneda (HND) i Narita (NRT). Kraj Kwitnącej Wiśni ma zresztą więcej powodów do zadowolenia, bo Międzynarodowy port lotniczy Kansai (KIX) zdobył nagrodę za najlepszą na świecie dostawę bagażu lotniskowego, port lotniczy New Chitose w Sapporo (CTS) za najlepiej udoskonalone lotnisko na świecie, a międzynarodowy port lotniczy Chubu Centrair w Nagoi (NGO) został uznany za najlepszy w swojej klasie w kategorii portów lotniczych obsługujących 5-10 milionów pasażerów rocznie.

Dziewięć z 20 najlepszych lotnisk znajduje się jednak w Europie, w tym w Wiedniu, Madrycie i Stambule (na liście brakuje polskich lotnisk, ale to raczej nikogo nie dziwi). A najwyżej sklasyfikowany w tej grupie jest paryski Charles de Gaulle (CDG), który zajmuje szóste miejsce. Stolica Francji poczyniła znaczne inwestycje w modernizację infrastruktury przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu i wygląda na to, że się to opłaciło. Terminal 3 na CDG został uznany też za najlepszy terminal niskokosztowy na świecie, a paryski Orly (ORY) za najlepszy regionalny port lotniczy w Europie.

Te największe to Azja

Inne europejskie lotniska również zdobyły uznanie Skytrax. Port lotniczy Rzym-Fiumicino (FCO) zdobył nagrodę za najlepiej/najsprawniej przeprowadzone kontrole bezpieczeństwa na lotnisku, port lotniczy w Zurychu (ZRH) został uznany za najlepszy w swojej klasie w kategorii 20-30 milionów pasażerów rocznie, a port lotniczy Helsinki-Vantaa (HEL) zajął najwyższe miejsce w kategorii 10-20 milionów pasażerów rocznie.

Rankingi Skytrax ogłoszono podczas ceremonii rozdania nagród World Airport Awards we Frankfurcie w Niemczech. Dane do zestawienia zbierano w okresie od sierpnia 2023 r. do marca 2024 r. od osób ponad 100 narodowości. Respondentów ankietowano na różne tematy, od łatwości przejścia przez punkty kontroli bezpieczeństwa po jakość i różnorodność żywności i napojów.

Najlepsze lotniska świata na rok 2024:

  1. Hamad
  2. Singapur-Changi
  3. Seul-Inczon
  4. Tokio-Haneda
  5. Tokio-Narita
  6. Paryż-Roissy-Charles de Gaulle
  7. Dubaj
  8. Monachium
  9. Zurych-Kloten
  10. Stambuł
  11. Hongkong
  12. Rzym-Fiumicino 
  13. Wiedeń-Schwechat
  14. Helsinki-Vantaa
  15. Madryt-Barajas
  16. Chūbu
  17. Vancouver 
  18. Kansai 
  19. Melbourne 
  20. Kopenhaga-Kastrup
Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas