Przewodnik po męskich strojach ślubnych

Ceremonia zaślubin to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu kobiety i mężczyzny. Przygotowania do tego wyjątkowego dnia trwają kilkanaście miesięcy, a wybór stroju stanowi często jedno z kluczowych zadań.

Fot. Giacomo Conti
Fot. Giacomo ContiMagazyn Wesele

Mimo że oczy zaproszonych gości skupione są głównie na kreacji Panny Młodej, powinniśmy pamiętać, że to właśnie ubiór Pana Młodego stanowi jej uzupełnienie, tworząc razem z suknią doskonałą całość.

Aby wybrać idealny męski strój ślubny, warto odwiedzić kilka salonów i zapoznać się z ich bogatą ofertą. W szerokim asortymencie bez trudu można znaleźć odpowiedni fason, dostosowany do sylwetki, charakteru uroczystości oraz eksponujący indywidualizm Pana Młodego.

Garniturowa klasyka

Najczęściej wybieranym strojem jest elegancki garnitur - pamiętajmy, by był wykonany z materiału najlepszej jakości, jak wełna lub kaszmir. Do lamusa odeszły te uszyte z tworzyw sztucznych. Najpopularniejsze są garnitury w kolorze szarym, stalowym oraz czarnym. Garnitury uszyte z lekkich jasnych materiałów - w kolorze kawy z mlekiem bądź écru - wybiera się zazwyczaj jesienią lub latem. W tym roku jednak to właśnie one zdominowały kolekcje największych włoskich projektantów mody, jak Dolce & Gabbana, Giorgio Armani czy Gianni Versace.

Wśród klasycznych propozycji kreatorów można było dostrzec inspirację stylem lat 30. ubiegłego stulecia. Dotyczyło to zwłaszcza doboru dodatków. Jako modny element pojawił się zegarek na łańcuszku. Wśród ekstrawaganckich propozycji na rok 2010 na uwagę zasługuje zastosowanie wyrazistych i oryginalnych kolorów, takich jak odcienie błękitu, srebra czy połyskliwych brązów. Charakterystycznym elementem były również biżuteryjne zdobienia klap marynarki, np.: błyszczące aplikacje, kryształki i kamienie szlachetne.

Strój Pana Młodego powinien być przede wszystkim wygodny i należycie skrojony. Marynarka musi być dobrze dopasowana do sylwetki. Bardzo szczupli panowie powinni unikać modeli zbyt szerokich w ramionach. Takie natomiast fasony wskazane są, gdy chcemy zatuszować brzuszek. Rękaw marynarki powinien sięgać do połowy nadgarstka. Najpopularniejsze są garnitury jednorzędowe w komplecie z kamizelką, z jednym rozcięciem z tyłu z klasycznymi klapami, zapinane na nie więcej niż trzy guziki. Panowie często wybierają też marynarki o wydłużonej linii (ok. 85-100 cm). Pamiętajmy, że ostatniego guzika w marynarce i przy kamizelce się nie zapina.

Odpowiednio dobrane spodnie powinny mieć kant, który łamie się na bucie. Ostatnio w salonach pojawiły się spodnie proste, zwężane ku dołowi i bez mankietów. Idealnie dopasowany skórzany pasek stanowi dyskretną ozdobę, ale także utrzymuje spodnie na odpowiedniej wysokości. Koszula zwyczajowo ma kolor biały oraz podwójny, wywijany mankiet. Można wybrać koszulę z kołnierzykiem angielskim (wydłużonym) lub włoskim (z równymi klapkami). Ostatnio modne są koszule w kolorach pastelowych, szczególnie w odcieniach niebieskich, różowych i beżach. W trendach ślubnych coraz bardziej dominuje kolor écru, który - współgrając z kolorystyką sukni ślubnej - podkreśla atmosferę niezwykłości i jedności nowożeńców.

Dodatki szykownego mężczyzny

Krawat to zwieńczenie eleganckiego stroju, ma wpływ na całościowy wygląd mężczyzny. Jest najszybciej zapamiętywanym elementem ubioru, dlatego istotne jest, aby był dobrany z zachowaniem zasad i obowiązującej mody. Jedwabne krawaty dobrze się wiążą i łatwo wracają do pierwotnej formy po rozwiązaniu. Jako szlachetne domieszki stosuje się bawełnę lub len. Ważne jest, aby krawat ładnie opadał - można to sprawdzić, chwytając krawat za wąski koniec i puszczając swobodnie. Jeżeli krawat opada prosto, nie skręca się, to oznacza, że jest dobrze skrojony.

Na ogół krawat powinien być ciemniejszy od koszuli. Jeżeli koszula nie jest jednolita, ma paski lub delikatne prążki, to winien być stonowany, najlepiej w jednym kolorze. Po zawiązaniu krawat powinien sięgać do górnej krawędzi paska. Wkładanie końca krawata w spodnie nie wygląda estetycznie i nie przystoi Panu Młodemu. Istnieje powszechna zasada: jeżeli klapy marynarki są wąskie, to krawat również powinien być wąski, i na odwrót.

Uzupełnieniem stroju są eleganckie buty. Do niedawna obowiązkowo do ślubu kupowano czarne półbuty, jednak teraz moda preferuje obuwie w różnych odcieniach brązu - w zależności od koloru garnituru.

Należy pamiętać, że im garnitur jaśniejszy, tym jaśniejsze powinny być buty. Zwykle zakłada się buty gładkie, sznurowane lub wsuwane o wyszczuplonej i wydłużonej formie.

Amerykański styl

Zamiast tradycyjnego garnituru Pan Młody może się zdecydować na frak, który jest często wybieranym strojem ślubnym w Stanach Zjednoczonych. Frak uszyty jest z czarnego sukna i składa się z trzech części: marynarki, spodni i kamizelki. Długie poły marynarki przypominają ogon jaskółki. Mimo że frak posiada równoległe rzędy guzików, nie zapina się go z przodu. Wyróżnia się dwa rodzaje: klasyczny i angielski. Spodnie do fraka nie posiadają mankietów, a na zewnętrznych szwach znajdują się podwójne jedwabne lampasy. Do fraka nosi się specjalną białą koszulę z usztywnionym przodem i usztywnionymi mankietami oraz głęboko wyciętą z przodu w szpic kamizelkę pique. Obowiązkowym elementem jest biała wiązana mucha oraz biała chusteczka w butonierce. Jeśli wybierzemy frak angielski, możemy zastąpić klasyczną czerń ciemnoszarą marynarką i jasnoszarą kamizelką, jednak spodnie winny być czarne.

Ubiór na topie - surdut

Doskonałym modelem do ślubnej oprawy jest surdut, czyli stylizowany frak, przywodzący na myśl stary, dobry styl angielski. To rodzaj wyjściowej, przedłużonej marynarki dziennej, różniąca się od niej m.in. modnie skrojonymi połami przodów. Najczęściej szyta jest z gładkiej tkaniny w kolorze czarnym, granatowym, beżowym, ciemno- i srebrzystoszarym. Uzupełniają ją tradycyjne prążkowane czarno-szare spodnie, zwane sztuczkowymi, biała lub jasnoszara kamizelka oraz niekonwencjonalne dodatki: biała koszula ze stójką i srebrzystoszary krawat lub koszula z zagiętymi różkami kołnierzyka i jedwabny plastron albo musznik. Nieodzowne do kompletu są gładkie śnieżnobiałe rękawiczki oraz szary cylinder.

Wśród propozycji projektantów na rok 2010 na wybiegach można było dostrzec wymyślne wariacje właśnie z surdutem w roli głównej. Inspiracją stały się dawne filmy grozy oraz angielska moda z przełomu XIX i XX wieku. Na pokazach mody królowały surduty w odważnych kolorach, takich jak purpura, nasycona czerwień i fiolet. Istotne były też dodatki - do łask powróciły cylindry, efektowne nakrycia głowy oraz ozdobne laski.

Smoking z muszką czy musznikiem?

Jeśli ślub zaplanowany jest na wczesny wieczór, Pan Młody może włożyć smoking. Jest to czarny garnitur z szalowym kołnierzem wyłożonym jedwabiem oraz spodnie z lampasem. Koszula do smokingu musi być biała, z podwójnym mankietem zapinanym na spinki, kołnierzem na stójce z łamanymi rogami lub normalnym, odkładanym, gors koszuli - plisowany, zapinany na czarne spinki guzikowe. Zwieńczeniem stroju może być mucha lub musznik. Istnieją dwa rodzaje muszek: gotowe (już zawiązane, z zapięciem) i do własnoręcznego wiązania. Własnoręcznie zawiązana mucha świadczy o wyjątkowości mężczyzny, który ją nosi. Musznik przypomina nieco podwójny, krótki krawat, lecz sposób jego wiązania bliższy jest muszce. Jego końce są ścięte ukośnie lub w szpic. Wiązanie nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak w sklepach dostępne są gotowe muszniki, które trzeba tylko zapiąć.

Uzupełnieniem smokingu może być pas smokingowy lub kamizelka. Mucha idealnie pasuje do pasa, natomiast musznik łączy się w efektowną całość z kamizelką. Standardowo mucha i pas powinny mieć czarny kolor, ale w sklepach dostępne są również komplety w takich kolorach, jak burgund, stal czy granat. Także kolorystyczne innowacje mogą być doskonałą okazją do zgrabnego nawiązania do sukni partnerki. Pas powtarzający barwę detalu jej stroju sprawi, że obydwie kreacje dadzą wrażenie szczególnego dopracowania.

Ślub to uroczystość jedyna w swoim rodzaju. Wygląd Państwa Młodych w tym dniu ma bardzo duże znaczenie zarówno dla nich samych, jak i dla zaproszonych gości. To, jak wyglądają, zostanie uwiecznione na zdjęciach i nagraniach. Często wybór stroju Pana Młodego odkładany jest na koniec, a sam zainteresowany poddaje się wizji swojej partnerki bez słowa sprzeciwu. Ważne jest, aby w stroju ślubnym mężczyzna czuł się dobrze, a całość ubrania pasowała do jego osobowości. Odpowiednio skrojone spodnie i marynarka dodają bowiem pewności siebie i redukują stres. Mam nadzieję, że zaprezentowana powyżej charakterystyka męskich strojów pozwoli Panom wybrać model dla siebie i wraz z ukochaną bardziej świadomie uczestniczyć w przygotowaniach do tego niezwykłego dnia.

Magazyn Wesele / tekst Justyna Abdank-Kozubska

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas