Rzuć palenie razem z nami

Rzucałeś palenie wiele razy, ale za każdym razem wracałeś do nałogu? Mamy dla ciebie wskazówki, które zawsze się sprawdzają w rzucaniu nałogu.

palenie
palenie123RF/PICSEL
Rzucenie palenia nie jest łatwe, ani przyjemne, jednak warto to zrobić123RF/PICSEL

Mówienie o szkodliwości palenia nikogo chyba nie dziwi. Nawet sporadyczne palenie, czy przebywanie w miejscu dla palących negatywnie wpływa na nasz organizm. Badania naukowców udowodniły to ponad wszelką wątpliwość. Szczególnie niebezpieczne jest to dla młodych ludzi, którzy są w okresie rozwoju i wzrostu. Rozpoczęcie nałogowego palenia w tym okresie może skutkować zaburzeniami, które w dorosłym życiu mogą skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Lekarze opracowali wspólnie metodę, która z dużym prawdopodobieństwem może pomóc w rzuceniu nałogu.

1.

Nie rzucaj palenia w jeden dzień. To bardzo kuszące, ale w większości przypadków się nie sprawdza. Wyrzucenie wszystkich pudełek papierosów, zapalniczek i absolutnie wszystkiego co się wiąże z paleniem nie sprawi, że w jeden dzień pozbędziesz się nałogu. Według statystyk aż 95 procent osób, które miały próby rzucenia palenia bez wsparcia moralnego, specyfików wspomagających rzucanie, wracało do nałogu. Przyczyną tego jest zapotrzebowanie organizmu na nikotynę, która silnie uzależnia. Dlatego bez kompleksowego wsparcia rzucenie nałogu nie jest możliwe.

2.

Znajdź wsparcie. Poszukaj ludzi, którzy mają ten sam problem i wspierajcie się w walce z papierosowym dymem. Znajdź kogoś, kto też chce rzucić. Opowiedz o swoim zamiarze znajomym i uwierz, że ich wsparcie pomoże. Zawsze jest tak, że jeśli ktoś wierzy w ciebie, to i ty sam uwierzysz w swoje siły. Można również udać się do specjalisty - konsultanta, który pomoże opracować najskuteczniejszą drogę i zwiększyć szansę na sukces. Może to się wydać mało męskie, ale się sprawdza.

3.

Dowiedz się, jak radzić sobie ze stresem. To on jest najczęstszym powodem do ponownego sięgnięcia po papierosy. Sięga się po nie wierząc, że to pomoże się zrelaksować. Kiedy podejmiesz decyzję o rzuceniu palenia powinieneś sobie znaleźć inne sposoby na stres i skupić się na nich za każdym razem, kiedy przyjdzie ci ochota na zapalenia papierosa. Najskuteczniejszym jest sport. A dodatkowo dzięki niemu możesz odzyskać formę, którą traci się paląc dużo tytoniu.

4.

Nie pij alkoholu. Piwo, czy wino bardzo często wzmagają ochotę na puszczenie dymka. Należy starać się ograniczyć picie alkoholu w początkowym okresie rzucania. Później nie powinno to stanowić problemu. Podobnie jest z kawą. Jeśli jesteś przyzwyczajony do porannej kawy z papierosem zastąp jedno i drugie substytutem. Na pewno wyjdzie ci to na zdrowie.

Wiemy, że rzucanie palenia nie jest prostym procesem. Często wręcz irytującym. Jednak dla zdrowia bardzo ważnym. Dla niedowiarków polecamy zrobienie sobie badań spirometrycznych. Przekonacie się, jak bardzo zmniejsza się wydolność płuc. Powodzenia w rzucaniu nalogu!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas