Rzucasz palenie? Naukowcy ujawniają jaki to ma wpływ na długość życia

Specjaliści w swoich nowych badaniach wskazują, że nie ważne, w jakim wieku dana osoba rzuca palenie papierosów, prawdopodobnie wydłuży ona swoją oczekiwaną długość życia o całe lata. Jakie zależności ujawniły wyniki analiz?

W każdym wieku można rzucić palenie. Pozytywne skutki będą wręcz natychmiastowe
W każdym wieku można rzucić palenie. Pozytywne skutki będą wręcz natychmiastowerattanakun123RF/PICSEL

W Polsce około jednej czwartej dorosłych osób pali papierosy. Kwestia ta podobnie kształtuje się na całym świecie, niemal 25 proc. całej populacji jest uzależnione od tego nałogu — stanowi to około 1,3 miliarda ludzi.

Z paleniem papierosów związanych jest wiele chorób. Palenie przyczynia się do rozwoju prawie 20 rodzajów nowotworów, w tym nowotworu płuc, przełyku, krtani, gardła, czy trzustki. Trzeba również wspomnieć, że każdego roku z powodu tego nałogu na świecie umiera ponad 8 mln osób.

Jak można przeczytać na stronie pacjent.gov.pl: "Organizm zaczyna się regenerować już od chwili rzucenia palenia. Korzyści są natychmiastowe i długoterminowe:

  • po 20 minutach - spada tętno
  • w ciągu 12 godzin - wraca do normy poziom tlenku węgla we krwi
  • po 24 godzinach - zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca
  • w ciągu 2-12 tygodni - poprawia się krążenie i czynność płuc
  • do 3 miesięcy - poprawia się kondycja fizyczna
  • w ciągu 1-9 miesięcy - ustępują kaszel i duszność
  • po roku - o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca
  • po 5 latach - zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc
  • w ciągu 10 lat - śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy
  • w ciągu 5-15 lat - ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących
  • po 15 latach - ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej
  • w ciągu 15 lat - ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących."

Naukowcy w swoim badaniu idą o krok dalej i ujawniają, ile możemy zyskać lat, w przypadku rzucenia palenia papierosów.

Ile zyskasz lat życia po rzuceniu palenia papierosów?

Jak mówi naukowiec dr Prabhat Jha z Centrum Globalnych Badań nad Zdrowiem w Unity Health Toronto: - Rzucenie palenia jest absurdalnie skuteczne w zmniejszaniu ryzyka śmierci, a ludzie mogą niezwykle szybko odnieść korzyści.

Niezbędne dane zostały zebrane z badań obserwacyjnych przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i Norwegii. Przez 15 lat specjaliści monitorowali stan zdrowia prawie 1,5 mln dorosłych osób. Kolejnym krokiem było przeanalizowanie otrzymanych danych i połączenie ich z ryzykiem zdrowotnym związanym z paleniem papierosów.

Badania ujawniły, że jeśli osoba (w każdym wieku) rzuci palenie na mniej niż trzy lata, może potencjalnie wydłużyć swoje życie o pięć lat. Idąc dalej, przy przestaniu palenia na 10 lat, można zyskać "dodatkowe" 10 lat życia.

Palące osoby mające od 40 do 80 lat średnio traciły 12-13 lat swojego życia, w porównaniu do osób, które nigdy nie paliły. Naukowcy podkreślają, że rzucenie palenia drastycznie zmniejsza szanse na wystąpienie udaru, zatrzymania akcji serca lub pojawienie się nowotworów.

Wiele osób uważa, że jest już za późno, aby rzucić palenie, zwłaszcza w średnim wieku. Ale te wyniki przeczą temu sposobowi myślenia. Nigdy nie jest za późno, skutki są szybkie i można zmniejszyć ryzyko poważnych chorób, co oznacza dłuższą i lepszą jakość życia
dr Prabhat Jha z Centrum Globalnych Badań nad Zdrowiem w Unity Health Toronto

Specjaliści zauważają także, że uzyskane wyniki badań nie oznaczają, że konsekwencje długotrwałego palenia są całkowicie odwracalne. Analizy wykazały, że ryzyko zgonu związanego z chorobami płuc, zbytnio się nie zmniejszyło po rzuceniu palenia.

- Pomaganie palaczom w rzuceniu palenia jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na znaczną poprawę ich zdrowia. Można to zrobić z troską i bez osądzania i stygmatyzacji, uznając, że papierosy są zaprojektowane tak, aby były wysoce uzależniające - mówi dr Jha.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym NEJM Evidence.

Jak fotografia zmieniła naszą rzeczywistość przez ostatnie 200 lat?GeekWeekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas