Samotność pozbawia energii tak samo, jak głód. Nowe badanie

8 godzin bez kontaktu z drugim człowiekiem pozbawia nas tyle energii co 8 godzin bez jedzenia. To wniosek austriackich naukowców, którzy postanowili sprawdzić, jak bardzo odosobnienie wpływa na ludzki organizm.

Według nowego badania samotność jest tak samo wyczerpująca jak głód
Według nowego badania samotność jest tak samo wyczerpująca jak głód123RF/PICSEL
Według nowego badania samotność jest tak samo wyczerpująca jak głód
Według nowego badania samotność jest tak samo wyczerpująca jak głód123RF/PICSEL

  • Człowiek jest istotą społeczną i brak jakichkolwiek kontaktów z innymi ludźmi ma dla nas konsekwencje psychiczne, jak i fizyczne.
  • Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego sprawdzili, jak odcięcie człowieka od jakichkolwiek kontaktów międzyludzkich wpływa na jego zmęczenie.
  • Okazuje się, że wyczerpanie kompletnym odosobnieniem jest tak samo silne, jak wyczerpanie z głodu.

Samotność to pierwszy krok do zmęczenia

Jak każdy z nas może mieć różne nastawienie do tego, w jakich ilościach potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem, bez niego nie możemy normalnie funkcjonować. Dotychczasowa wiedza wskazuje, że gdy nie mamy kontaktu społecznego zaczynamy go łaknąć, zupełnie tak jak łakniemy jedzenia. Z tego powodu powstała hipoteza "homeostazy społecznej" sugerująca istnienie całego systemu, który reguluje potrzebę kontaktu z ludźmi.

Na tropie tych mechanizmów są naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego, którzy przeprowadzili na ten temat nowe badanie. Sprawdzili, jaki wpływ ma odizolowanie człowieka w warunkach laboratoryjnych i porównali wyniki z podobnych badań, które przeprowadzili na próbie osób podjętych izolacji w czasie austriackiego i włoskiego lockdownu z lata 2020 roku.

Podczas badań laboratoryjnych 30 wolontariuszek same zgłaszały swój poziom zmęczenia i nastrój, a naukowcy rejestrowali poziom kortyzolu i tętna
Podczas badań laboratoryjnych 30 wolontariuszek same zgłaszały swój poziom zmęczenia i nastrój, a naukowcy rejestrowali poziom kortyzolu i tętna123RF/PICSEL

Podczas badań laboratoryjnych uczestniczki były podzielone na trzy grupy: jedna przez 8 godzin była kompletnie odizolowana od ludzi, druga przez 8 godzin nie dostawała jedzenia, a trzecia miała obie te rzeczy. Naukowcy zauważyli, że izolacja społeczna miała na organizm taki sam wpływ jak brak jedzenia.

W badaniu laboratoryjnym znaleźliśmy uderzające podobieństwa między izolacją społeczną a brakiem żywności. Oba stany wywoływały obniżoną energię i zwiększone zmęczenie, co jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że deprywacja żywności dosłownie sprawia, że tracimy energię, podczas gdy izolacja społeczna nie
jedni z autorów badania, Ana Stijovic i Paul Forbes, w rozmowie dla biura prasowego Uniwersytetu Wiedeńskiego

Według autorów badań pokrywa się to z wynikami zebranymi podczas lockdownu z lata 2020 roku. Wtedy zauważyć można było także wpływ charakteru osób na odczuwanie zmęczenia ze względu na brak kontaktów. Osoby bardziej ekstrawertyczne były mocniej wyczerpane lockdownem.

Co jest przyczyną wyczerpania przez samotność?

Austriaccy naukowcy wskazują, że fizyczne zmęczenie przez brak kontaktu z drugim człowiekiem może istotnie być efektem homeostatycznej odpowiedzi naszego organizmu, jak w przypadku głodu. Może więc wskazywać na faktyczny system, który wytworzył się w wyniku ewolucji, aby pomóc nam przetrwać. Wszakże człowiek przeżył tak długo dlatego, że jest zwierzęciem stadnym.

Wiadomo, że długotrwała samotność i zmęczenie są ze sobą powiązane, ale niewiele wiemy o bezpośrednich mechanizmach, które leżą u podstaw tego związku. Fakt, że widzimy ten efekt nawet po krótkim okresie izolacji społecznej, sugeruje, że niska energia może być "społeczną homeostatyczną" reakcją adaptacyjną, która na dłuższą metę może stać się maladaptacyjna
główna autorka badan, Giorgia Silan, w rozmowie dla biura prasowego Uniwersytetu Wiedeńskiego

Ważną przyczyną takiego zmęczenia wydaje się także charakter danej osoby. Naturalnie widać, że ci, którzy z natury są bardziej ekstrawertyczni i wolą spędzać czas w towarzystwie, mocniej odczuwają brak kontaktu.

Naukowcy chcą przeprowadzić kolejne badania, aby wykazać, które osoby są bardziej narażone na wyczerpanie brakiem kontaktu z ludźmi. Podkreślają przy tym jednak, że jak ich badanie jest ważne, stanowi dopiero pierwszy krok w szerszej analizie fizycznego wpływu odizolowania i nie może służyć jako dowód na efekty pandemii.

Misja JUICE: Czy na księżycach Jowisza może istnieć życie?Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas