Saudyjczycy założą park dzikiej przyrody i postawią tam hotele. Serio?!
Arabia Saudyjska stawia na rozwój turystyki nie tylko dla muzułmanów pielgrzymujących do Mekki, ale także z krajów Zachodu. Powstają liczne luksusowe kurorty, które mają zachęcić do odwiedzania przez najbogatszych, a także ośrodki, które mają przyciągnąć najlepszych na świecie ekspertów w dziedzinie nowoczesnej technologii. Jednym z takich miejsc jest projekt Zardun, który obejmie trzy hotele w otoczeniu dzikiej przyrody.
Nowe wiadomości o kolejnych inwestycjach w Arabii Saudyjskiej przychodzą do nas niczym na taśmociągu. Kraj przeżywa bezprecedensowy boom budowlany. Ujawniono kolejną, tyle ambitną, co zastanawiającą inwestycję. W ramach projektu o nazwie Zardun powstanie nowy park dzikie przyrody, w którym wybudowane będą... luksusowe hotele i centrum dla zwiedzających.
Zardun. Powstaną trzy hotele i centrum dla zwiedzających
Zardun, podobnie jak większość ostatnich inwestycji, zlokalizowany będzie nad Zatoką Akaba, w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej, w tym samym miejscu, w którym staną wieże Epicon. Ideą projektu jest zaproponowanie turystom ultra-ekskluzywnego kurortu łączącego luksusowe zakwaterowanie i staranie dobrane doświadczenie dzikiej przyrody.
Już samo to jest pewnym dysonansem, łączenie parku dla dzikiej przyrody ze zorganizowaną turystyką jest dość trudnym rozwiązaniem. Saudyjczycy podkreślają jednak, że w trzech zaplanowanych hotelach będzie łącznie zaledwie około 100 pokoi. Najwyższy z obiektów będzie miał formę prostokątnej wieży o nieokreślonej jeszcze wysokości. Jednak patrząc na inne inwestycje w tym kraju, zwykła bryła byłaby nudna. Tak więc architekci postanowili ją nieco ożywić dziurą w środku.
Drugi z hoteli stanie na wzgórzu, trzeci zaś w dolinie. Na szczycie innego wzgórza zlokalizowane zostanie centrum dla zwiedzających i zapewni niesamowite widoki na surowy krajobraz.
Park Zardun zajmujący 4 kilometry kwadratowe ma być starannie zrewitalizowaną przestrzenią z rodzimymi roślinami i zwierzętami. Dla nich też zostaną utworzone liczne oazy, które pozwolą przetrwać w pustynnym ekosystemie. Wszystkie elementy mają być wprowadzane z dużą ostrożnością.
W ofercie znajdzie się m.in. trekking, kolarstwo górskie, wspinaczkę skałkową oraz szereg innych zajęć sportowych i rekreacyjnych, w tym obserwację gwiazd, medytację i jogę. Ponadto goście będą zapraszani do udziału w programach edukacyjnych i terenowych z zakresu ochrony i renaturyzacji przyrody.
Z jednej strony Saudyjczycy są mocno krytykowani za łamanie praw człowieka, zbyt dużą ingerencję w naturę i greenwashing. W odpowiedzi twierdzą, że robią swoje, a przeciwnicy ostatecznie sami zobaczą efekt i przekonają się o rzeczywistych rozwiązaniach prośrodowiskowych. Jedno jest pewne, są zdeterminowani i co zaplanują, jak do tej pory zaczyna powstawać. Pozostaje nam zaczekać i zobaczyć efekt końcowy.