Skała, która uderzyła w Ziemię. To nowe kosmiczne muzeum w Chinach

Chińskie studio architektoniczne przedstawiło nieziemski projekt muzeum kosmicznego w Państwie Środka. Przypominać ma fasetowany gigantyczny kryształ, który z impetem uderzył w powierzchnię Ziemi.

W Yantai w Chinach powstanie muzeum kosmiczne wraz z centrum doświadczeń. Architekci z firmy Open Architecture zaproponowali niezwykłą bryłę budynku, która idealnie wręcz nawiązuje do jego przeznaczenia. Budynek o nazwie Space Crystals ma błyszczącą czarną fasadę i fasetowaną elewację przypominającą kamień szlachetny o wydłużonym kształcie. Jego jedna część ma dotykać ziemi, drugi koniec wznosi się w kierunku oceanu.

Pozaziemski obiekt na Ziemi, to wygląd nowego chińskiego muzeum kosmicznego

Open Architecture opisuje projekt jako "obiekt o pozaziemskim wyglądzie, który w tajemniczy sposób wylądował na polanie nadmorskiego parku". Tylna część elewacji (od strony północnej) wykonana będzie ze szkła malowanego, natomiast przednia (południowa) ze szkła fotowoltaicznego. Pozwoli to na wygenerowanie wystarczającej ilości energii słonecznej do zasilenia oświetlenia budynku.

Reklama

- Producent obliczył, że całkowita moc wyjściowa szkła fotowoltaicznego, wynosząca około 2520 metrów kwadratowych, wynosi 77 kilowatów - powiedział Dezeen, założyciel Open Architecture, Huang Wenjing. - W warunkach nasłonecznionych wydajność ta w zupełności wystarcza, aby zaspokoić ogólne zapotrzebowanie na oświetlenie całego budynku.

Wejście do budynku będzie się znajdowało od strony południowej, dosłownie pod unoszącym się "kryształem". Na wysokości 20 metrów znajdzie się atrium, które fasetowanymi ścianami będzie nawiązywało do wyglądu zewnętrznego. Będzie ono pełniło funkcję przestrzeni wystawienniczej, w której będą mogły być prezentowane różne obiekty dzięki możliwości ich zawieszenia, oraz przewidziane są projekcje cyfrowe "poświęcone rozszyfrowaniu tajemnic wszechświata".

Atrium ma być otoczone spiralnie poprowadzonym korytarzem, który poprowadzi zwiedzających do pomieszczeń wystawowych znajdujących się powyżej, dając poczucie stopniowego zwiedzania budynku. Szczyt przejścia będzie otwierał się na taras z widokiem na pobliski ocean

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Architektura | Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama