Świadomy sen - jedni twierdzą, że nie istnieje, inni jeżdżą w nim na nartach
- Świadomy sen to taki, w którym nie jesteśmy statystami, tylko głównymi aktorami, a często nawet reżyserami przedstawienia, które nam się śni - mówi Sławomir Goździk. Świadomego snu można się nauczyć. Dlaczego warto to zrobić?
Czym jest świadomy sen?
Sławomir Goździk: To jest sen, w którym nie jesteśmy statystami, tylko głównymi aktorami, a często nawet reżyserami przedstawienia, które nam się śni. Podczas takiego snu możemy robić bardzo różne rzeczy - bawić się, uczyć się, pracować z własną traumą czy z własnymi przeżyciami, z którymi trudno radzimy sobie w normalnym śnie, czyli z koszmarami.
Świadomy sen to jest pewien stan snu, w którym sobie uświadamiamy, że śnimy, mimo że w dalszym ciągu śpimy. Wtedy najczęściej budzimy się, bo to jest dziwne uczucie - przynajmniej na początku - takie uczucie bardzo ekstatyczne, że śnię, że to wszystko jest sen. I wtedy zazwyczaj tacy rozkojarzeni, zdenerwowani budzimy się z poczuciem, że śniło nam się coś dziwnego.
Czym świadomy sen różni się od zwykłego snu?
Normalny sen to taki sen, w którym nam się coś śni - budzimy się rano i go pamiętamy albo nie. Natomiast świadomy sen to jest taki sen, w którym możemy zmienić wszystko - możemy zmienić miejsce, możemy korzystać z takich magicznych mocy jak latanie, przechodzenie przez ściany, porozumiewanie się bez słów, zmiana ciała - możemy być zwierzęciem lub czymkolwiek zechcemy, możemy być na ziemi, możemy być w kosmosie. Możemy zrobić wszytko, co sobie wymyślimy, co sobie wykreujemy. W normalnym śnie nie mamy takiej "mocy".
Czy można nauczyć się świadomego śnienia?
Są pewne narzędzia i sposoby, żeby ten sen świadomy uzyskiwać. Dzięki temu możemy robić wszytko, czego zapragniemy w sposób absolutnie świadomy. Są pewne metody - takie, które po prostu możemy wyćwiczyć, możemy mieć intencję zaśnięcia, możemy mieć tzw. znaki snu, czyli rzeczy, które nam się często śnią.
Częste śnienie - zwłaszcza, jeżeli pamiętamy swoje sny - jest pomocnym elementem. Może nam on w czasie snu uświadomić, że skoro nam się to śni - a na jawie wiemy, że to jest nasz znak snu - to możemy się z niego wybudzić. Ważny jest też cel snu, bo w momencie, kiedy obudzimy się ze świadomego snu zazwyczaj nie wiemy, co z tym możemy zrobić. Wiele osób miewa sny świadome, a w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy - są porywane przez nurt snu, przez akcję, która się dzieje i nie wiedzą o tym, że tak naprawdę mogą być reżyserami, a nie statystami.
Jakie korzyści płyną ze świadomego śnienia?
Przede wszystkim możemy doświadczać bardzo wielu rzeczy na przestrzeni rozrywki czy nauki. Możemy uczyć się tak naprawdę wszystkiego, np. jeździć na nartach - są sportowcy, którzy wykorzystują świadome śnienie do treningu, kiedy po prostu walczą z przeciwnikiem, z którym będą walczyli za jakiś czas w rzeczywistości.
A że umysł jest bardzo pojemny i oglądając np. wcześniej walki przeciwnika można dokładnie, umysł dokładnie wie, jak się porusza, w jaki sposób walczy przeciwnik i w stanie świadomego snu możemy to wykorzystać trenując, symulując walkę, a jest to idealny symulator.
Czy można wysnuć wniosek, że świadomy sen redukuje stres?
Tak, oczywiście. Jest to jeden z takich aspektów, w które możemy wykorzystywać świadomy sen, czyli praca z różnymi traumami, z różnymi deficytami, z własną energetyką. Bardzo często dzieci śnią świadomie i podświadomie, intuicyjnie wykorzystują to do tego, żeby po prostu wyjść z koszmaru.
Jeszcze nie wiedzą, że mogą się odwrócić i koszmar zmienić w coś przyjemnego, zazwyczaj przed nim uciekają. Jak np. dziewczynka, która często śniła koszmary i uciekała na wysoki budynek, skakała i w momencie, kiedy uderzała o ziemię wiedziała, że to jest jedyna metoda, że w tym momencie się budzi - ona wiedziała, że to jest sen, że musi się z niego obudzić, ale nie miała narzędzi i świadomości, że może w tym śnie zmienić ten koszmar w cokolwiek innego.
Dorosły człowiek, który świadomie śni, który się tego nauczył właśnie z różnymi lękami, koszmarami, z tzw. deficytami społecznymi może spokojnie pracować, łagodzić je bądź całkowicie wyeliminować ze swojego życia.
Sławomir Goździk jest trenerem prowadzącym warsztaty ze świadomego śnienia.