Sztuka Współczesna/Black & White - czy na polskiej aukcji padnie kolejny rekord?
Rekordowo drogi, wart 1,5 mln złotych obraz Andrzeja Wróblewskiego. Dzieło Erny Rosenstein, wyjątkowy obraz Wojciecha Fangora. Zaskoczenia, rekordy i wybitne prace - to nas czeka na wystawie Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945 już od 18 maja w DESA Unicum. Trzy dni później rozpocznie się wystawa Sztuka Współczesna. Black&White prezentująca prace mistrzów współczesności w monochromatycznym ujęciu.
![Na wystawie w DESA Unicum zobaczyć będzie można między innymi prace Andrzeja Wróblewskiego](https://i.iplsc.com/000843QTAE5JBYXP-C322-F4.webp)
Andrzej Wróblewski to ewenement w świecie sztuki. Jego trwająca niespełna dekadę działalność twórcza pozostawiła ogromną spuściznę i na stałe umieściła artystę w kanonie współczesnego malarstwa w Polsce. Do najbardziej rozpoznawalnych prac artysty zaliczają się te z cyklu "Rozstrzelania".
Twórczość Wróblewskiego ceniona jest również poza granicami kraju, o czym świadczą nie tylko wystawy w prestiżowych instytucjach, ale również wyniki aukcyjne. Prezentowane na wystawie dzieło Wróblewskiego - "Chłopak na żółtym tle" | "Chłopak na ugrowym tle" to wyjątkowe, dwustronne płótno klasy muzealnej, które do tej pory znajdowało się w kolekcji prywatnej. Praca powstała w 1956 roku, na rok przed tragiczną, przedwczesną śmiercią malarza.
Wyjątkowa jest historia obrazu "Kwiaty piekła" Erny Rosenstein. Pracę zakupiono po wystawie artystki w BWA w Szczecinie w 1968 roku - w tym samym roku, kiedy w Polsce doszło do antysemickiej nagonki. Nowi właściciele dzieła postanowili wyemigrować do Szwecji, zabierając obraz ze sobą.
![](https://i.iplsc.com/000843RQEFXIP38Y-C322-F4.webp)
Po ponad półwieczu obraz powraca do Polski. Wystawa będzie doskonałą okazją, aby zobaczyć go, zapewne dla większości, po raz pierwszy. "Kwiaty piekła" to bardzo osobista interpretacja doświadczenia wojny, jakie naznaczyły życie i twórczość artystki, która na własne oczy widziała egzekucję rodziców.
Zupełne zaskoczenie czeka tych, którzy twórczość Wojciecha Fangora kojarzą przede wszystkim z op-artowskimi realizacjami. Na wystawie zobaczyć będzie można dwa obrazy artysty - "Szósta wieczór" i obraz bez tytułu - które prezentują zupełnie odmienny styl artystyczny.
"Szósta wieczór" to praca z 1989 roku. Dzieło nawiązuje do aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji. W dolnej części obrazu, na ekranie telewizora widać tłum ludzi świętujących obalenie władzy komunistycznej. Na dalszym planie zarysowuje się widok za oknami salonu, gdzie na tle zachodzącego słońca i wschodzącego księżyca wyostrzają się kształty egzotycznych roślin. Obraz powstał w Santa Fe w Nowym Meksyku - ostatnim domu artysty w USA przed przeprowadzką do Polski w 1999 roku.
![](https://i.iplsc.com/000843RV36OVGKK3-C322-F4.webp)
Drugi, "kropkowany" obraz z 1975 roku także nawiązuje do fascynacji medium telewizji, ale skupia się na jego formie, nie treści. Na wystawie pojawi się również obraz "B1" z najbardziej znanym motywem artysty - centrycznym kołem. Jest to jedno z pierwszych dzieł, jakie powstało w berlińskiej pracowni artysty w 1964 roku i jedno z pierwszych sprzedane do prywatnej kolekcji w Europie.
![](https://i.iplsc.com/000843RWMIP26MPM-C322-F4.webp)
Bardzo ciekawie rysuje się historia obrazu "Caritas - kurczątka" Jarosława Modzelewskiego. Do jego stworzenia zainspirował artystę przypadkowo znaleziony kalendarz Caritasu. Płótno ukazuje zakonnicę karmiącą kurczaki. Siostra, przypominająca swoją posturą i rysami twarzy wyciosaną w drewnie figurę ludową, opiekuje się tu naszymi "braćmi mniejszymi".
Na wystawie pokazany zostanie również obraz artysty "Nitka prowadzi Maszę do Raju" z 2013 roku. Malarstwo Jarosława Modzelewskiego - członka i założyciela, a jednocześnie outsidera słynnej "Gruppy" - należy do kanonu współczesnej sztuki polskiej.
Równie ceniony polski malarz, Tomasz Ciecierski, laureat nagrody im. Jana Cybisa, zaskakuje formą artystyczną. Prezentowany na wystawie poliptyk "Na wydmach" z 1979 roku, do tej pory wystawiany jedynie w Amsterdamie, powstał z fragmentów mniejszych prac, co jest charakterystyczne dla twórczości Ciecierskiego. Aukcja Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945 odbędzie się 30 maja.
![](https://i.iplsc.com/000843SOSCBL2IEI-C322-F4.webp)
Już kilka dni później odbędzie się nowatorska aukcja: Sztuka Współczesna. Black&White. Zaprezentowanych zostanie blisko 50 prac klasyków sztuki współczesnej, wykonanych wyłącznie w bieli i czerni. Black&White to opowieść o sztuce poprzez minimalistycznie wykorzystany kolor, zestawienie obok siebie różnych technik artystycznych i prac największych nazwisk sztuki współczesnej.
Wśród nich znajdzie się absolutnie wyjątkowa, wykonana ze szklanych tafli praca Ryszarda Winiarskiego "Area 17/9", jak również dzieła m.in. Natalii LL, Stanisława Dróżdża czy Zbigniewa Dłubaka.
Wystawa Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945: 18 maja-30 maja 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945: 30 maja 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
Wystawa Sztuka Współczesna. Black&White: 21 maja-4 czerwca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Sztuka Współczesna. Black&White: 4 czerwca 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa