Takich hoteli jeszcze nie widzieliście. Powstają w Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska zaprezentowała trzy luksusowe hotele zaprojektowane przez światowej sławy architektów. Staną w ogłoszonym niedawno piątym regionie projektu Neom o nazwie Leyja.

Zaprezentowany przez Neom region Leyja będzie zlokalizowany w dolinie uchodzącej do Zatoki Akaba, nad którą wznoszą się 400-metrowe szczyty. Staną tu trzy niezwykle luksusowe hotele - lustrzany, w kształcie skały oraz schodkowo ułożony na klifie. Każdy z nich będzie miał 40 pokoi lub apartamentów.

Arabia Saudyjska: Powstaną trzy niezwykłe hotele

Patrząc od strony Zatoki Akaba pierwszy zostanie umiejscowiony hotel Adventure zaprojektowany przez  van Duijna, partnera holenderskiego studia OMA. Składać się będzie z szeregu schodkowo ułożonych brył, w których będą apartamenty, baseny oraz tarasy. W ofercie znajdzie się również podniebny salon, spa i basen.

Reklama

Drugi w kolejności będzie hotel Oasis zaprojektowany przez włoskiego architekta Mario Cucinellę. Jego wygląd przypomina fragmenty skał wystające ze zbocza i z powodzeniem mógłby być planem filmowym filmu fantasy. Odwiedzający znajdą tu ogród mineralny, wiszące ogrody oraz taras widokowy i basen na dachu.

Shaun Killa stworzy trzeci obiekt - hotel Wellness. Będą to dwie pionowe bryły pokryte lustrzaną elewacją. Zgodnie z nazwą, będą dominowały usługi Wellness, którym poświęcone zostanie jedno z pięter. Na dachach obu części będą znajdowały się baseny.

Według projektu Neom, 95 proc. regionu Leyja będzie zachowane dla przyrody. Dolina od Zatoki Akaba biegnie w głąb lądu, dzięki czemu turyści odwiedzający hotele będą mogli skorzystać z 73-kilometrowego pieszego szlaku w kierunku górskiego ośrodka Trojena.

Arabia Saudyjska ujawniła połowę regionów

W pierwszej kolejności poznaliśmy trzy ośrodki - flagowy projekt The Line, ośrodek sportów zimowych Trojena oraz region portowy Oxagon, w którym będzie dominował przemysł zaawansowanych technologii. Następnie ujawniono wyspiarki kurort Sindalah, a piątym jest Leyja.  Docelowo w Neomie ma być 10 regionów o powierzchni około 26,5 tys. km kw.

Z projektem związane są liczne kontrowersje z powodu naruszania praw człowieka. Arabia Saudyjska zaprzecza doniesieniom i konsekwentnie realizuje swoje gigantycznych rozmiarów plany. Choć inwestycje w Neom są rzeczywiście spektakularne, to nie są jedynymi. Na początku 2023 roku ujawniono plany budowy gigantycznego wieżowca - kostki o boku 400 metrów, który wygląda, jak gdyby wykonany był ze złota.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: architektura | neom | Arabia Saudyjska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy