Takiego stadionu świat nie zna. Budują go na Mistrzostwa Świata FIFA 2034

Miasto Qiddiya w Arabii Saudyjskiej ujawniło projekty stadionu Prince Mohammed Bin Salman Stadium, monumentalnego obiektu do gier i e-sportu zlokalizowanego na szczycie 200-metrowego klifu Tuwaiq, zaledwie 40 minut drogi od Riyadu, stolicy kraju. Futurystyczny kompleks ma zrewolucjonizować wrażenia stadionowe dzięki charakterystycznemu układowi modułowemu i rozwiązaniom technologicznym.

Stadion stanowi część starań Arabii Saudyjskiej o organizację Mistrzostw Świata FIFA 2034, a Populous zaprojektował stadion na 45 tys. miejsc zgodnie z wymogami organizacji. Stanie się stadionem dla zawodowych klubów piłkarskich Arabii Saudyjskiej Al-Hilal i Al-Nassr, oraz gospodarzem szeregu wydarzeń.

Futurystyczny stadion naszpikowany nowoczesną technologią

Stadion Księcia Mohammeda Bin Salmana w Qiddiya ma być obiektem, w którym zintegrowano rozsuwany dach, boisko i ścianę LED, dzięki czemu architektura przechodzi w ciągu kilku godzin w różne "tryby wydarzeń".

W ciągu jednego dnia goście będą mogli obejrzeć m.in. piłkę nożną, boks, e-sport, koncerty i przedstawienia teatralne. Na stadionie zostaną zastosowane najnowocześniejsze technologie, które zapewnią kibicom natychmiastowy dostęp do danych i informacji na żywo, w tym wykorzystanie najnowocześniejszych technologii, takich jak HoloBox, umożliwiających wirtualne interakcje z celebrytami i gwiazdami.

Reklama

Szacuje się, że rocznie stadion będzie odwiedzany przez 7,6 miliona osób. Dodatkową zaletą jest jego położenie w bezpośrednim sąsiedztwie 50 000 metrów kwadratowych przestrzeni handlowych, restauracyjnych i rozrywkowych, a także hoteli.

Niezwykle charakterystyczny wygląd obiektu

Zewnętrzną część stadionu tworzy zbiór modułowych kostek, które stanowią przedłużenie klifu Tuwaiq. Całość sprawia wrażenie jak gdyby została żywcem wyjęta z gier komputerowych, np. Cyberpunk 2077...

- Kostki i portale rozlewają się po klifie, tworząc ogromne cyfrowe płótno, które wchodzi w interakcję z użytkownikami w różnej skali, od widoków z poziomu ulicy, przez trójwymiarową misę z miejscami do siedzenia, po widoki na całe miasto - wykraczające poza typologię stadionów. Stadion centralny otoczony jest wieżami, tworząc 365-dniowy kompleks sportowo-rozrywkowy o mieszanym przeznaczeniu. Zadaszona ulica o mieszanej rzeczywistości biegnie pomiędzy stadionem a otaczającymi go wieżami, aby skierować fanów i publiczność w stronę fenomenalnych widoków z krawędzi klifu na Qiddiya - komentuje Rhys Courtney, starszy dyrektor i kierownik projektu.

Patrząc na stadion, nawet bez znajomości zagadnień inżynierii można się zorientować, że jego funkcjonowanie będzie wymagało gigantycznej ilości energii. Architekci zaplanowali zbiornik bezpośrednio pod stadionem, który będzie napełniony wodą deszczową ze stadionu i włączony do całego systemu klimatyzacji. Ma to w pewnym stopniu zmniejszyć zużycie energii na jego ochłodzenie.

Stadion Księcia Mohammeda Bin Salmana będzie centralnym punktem szerszej dzielnicy rozrywki i e-sportu Qiddiya zaprojektowanej przez Populous, na której znajdować się będzie także oświetlona neonami arena e-sportowa, o której mogliście przeczytać w GeekWeeku.

Przeczytaj także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: architektura | Arabia Saudyjska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy